Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

товстянка альпійська
pinguicula alpina l.


Таксономічна належність: Родина Пухирникові — Lentibulariaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий аркто-альпійський вид, комахоїдна рослина.
Ареал виду та його поширення в Україні: Гірські регіони Центральної Європи, арктичний пояс Євразії (від Ісландії до Сх. Сибіру). В Україні — Карпати: Свидовець (гг. Близниця і Драгобрат), Чорногора (гг. Говерла, Петрос, Піп-Іван, ур. Примаратик). Чивчини (гг. Чорний Діл, Фатія Банулуї, Гнєтєса, Прелуки, Чивчинаж, Чивчин). Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.
Чисельність та структура популяцій: Більшість популяцій локального характеру, невеликі за площею. Кількість особин від 10 до 50–70, лише окремі популяції (Чорний Діл) налічують понад 100 особин.
Причини зміни чисельності: Руйнування і трансформація екотопів внаслідок випасання худоби, рекреаційного навантаження та заліснення.
Умови місцезростання: На перезволожених ділянках переважно у субальпійському поясі, місцями заходить у верхній лісовий, опускаючись водотоками до 1000 м н. р. м. Приурочений до вологих затінених вапнякових скель, задернованих щебенистих схилів — угруповання асоціацій Saxifragetum luteoviridis i Festucetum saxatilis, які належать до найбільш багатих і насичених рідкісними та ендемічними видами в Українських Карпатах. На хребті Чорний Діл трапляється на мохових подушках, розташованих вздовж потоку, що витікає з карстового джерела. Гігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна комахоїдна рослина 5–15 см заввишки. Листки оберненояйцеподібні, тупі, зверху вкриті залозистими волосками, зібрані у прикореневу розетку. Віночок білий, з жовтуватими плямами біля основи нижньої губи. Цвіте з кінця травня до кінця липня. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Карпатському НПП, Карпатському БЗ, ландшафтному заказнику «Чивчино-Гринявський» (Івано-Франківська обл.), пам’ятці природи «Білий потік» (Чернівецька обл.). Необхідно контролювати стан популяцій і взяти під охорону всі місцезнаходження. Заборонено порушення гідрологічного режиму водотоків, скель, джерел.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Каталог раритетного біорізноманіття заповідників і національних природних парків України, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Pawlowski, Walas, 1949.