Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

первоцвіт галлера
primula halleri j.f.gmel.


Таксономічна належність: Родина Первоцвітові — Primulaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий вид на сх. межі диз’юнктивного ареалу .
Ареал виду та його поширення в Україні: Середньо-пд.-європейський вид, диз’юнктивно поширений у високогір’ї Карпат, Альп та Балкан. В Україні — Чорногора (Петрос, Говерла), Свидовець (Драгобрат, Близниця, Геришаска) та Мармарош (Нєнєска). Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Для популяцій характерні повночленні вікові спектри, тобто наявність ювенільних, імматурних, а також сенільних рослин, проте розміри популяцій невеликі, а кількість їх обмежена. Щільність популяцій — переважно 10–20 рослин на 1 м2.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, обумовлена обмеженістю відповідних субстратів.
Умови місцезростання: Субальпійський та альпійський пояси на висоті 1800–2000 м н. р. м., на схилах переважно пд. експозиції, слабко задернованих ділянках, у тому числі на відслоненнях та осипах, в асоціаціях Achilleo (schurii)-Dryadetum oxypetalae, Thymo-Festucetum amethystinae, Seslerietum coerulans (кл. Asplenietea trichomanis, Carici rupestris-Kobresietea bellardii). Мезофіт, кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з короткими вертикальними кореневищами без ознак галуження й мичкуватою кореневою системою. Надземні пагони напіврозеткові моноподіальні прямостоячі: головний пагін укорочений багаторічний, напівзанурений у ґрунт, а репродуктивні пагони пазушні однорічні поодинокі 10–30 см заввишки. Переважна більшість листків зосереджена у прикореневій розетці, вони з цілісними широколанцетно-лопаткоподібними пластинками 4–8 см завдовжки, зісподу з характерним борошнистим нальотом. Квітки у верхівкових зонтикоподібних суцвіттях, оточених мутовчастим приквітковим покривалом з чотирьох-п’яти дрібних лінійних листків, з бузково-рожевим віночком 2–3 см в діаметрі. Цвіте у липні–серпні, плодоносить у серпні–вересні. Розмноження виключно насіннєве.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ. Необхідно запровадити режим більш суворої охорони й моніторингу у Карпатському БЗ за всіма наявними популяціями. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Зиман, 1997; Малиновський, 1980; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; Чопик, 1976.