Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

скополія карніолійська
scopolia carniolica jacq.


Таксономічна належність: Родина Пасльонові — Solanaceae.
Природоохоронний статус виду: Неоцінений.
Наукове значення: Центральноєвропейсько-кавказький вид на пн.-сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна (пд.) та Пд. Європа (Австрія, Італія, Хорватія, Сербія), Сх. Європа (пд. Польща, Словакія, гірська частина Угорщини, Румунія, Молдова, Україна), Пн. Кавказ, Зх. Закавказзя. В Україні проходить пн.-сх. межа європейської частини ареалу виду по лінії Львів Рівне — Новоград-Волинський — Житомир — Біла Церква — Канів — Знам’янка — Умань — Вапнярка. Адм. регіони: Рв, Жт, Кв, Лв, Ів, Зк, Чц, Вн, Чк, Кд.
Чисельність та структура популяцій: Популяції з нечисленних куртин, площею 5–15 м2, зрідка трапляються суцільні зарослі на площі 1,5–5 га. Їх середня щільність — 5–10 рослин на 1 м2, максимальна щільність — 42 пагони на 1 м2.
Причини зміни чисельності: Вирубки лісів, заготівля лікарської сировини.
Умови місцезростання: Тінисті, листяні, багаті поживними речовинами, свіжі та вологі ліси союзів Fagion sylvaticae та Carpinion betuli (кл. QuercoFagetea). Інколи має високе проективне покриття і домінує у весняній синузії. В Українських Карпатах вид піднімається до 1000 м. н. р. м., переважно в поясі букових лісів. В рівнинній частині — у вигляді окремих ізольованих популяцій. Мезофіт, сциофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина, 50–80 см заввишки, з м’ясистим слабкорозгалуженим кореневищем. Стебла розгалужені. Листки великі, еліптичні, на верхівці зубчасті, яйцеподібно-видовжені. Квітки поодинокі, трубчасто-дзвоникоподібні, пониклі, пурпурово-коричневі, в середині жовтувато-бурі. Цвіте в квітні–червні, плодоносить в липні–серпні. Розмножується переважно вегетативно (наростання та галуження кореневищ), рідше насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Канівському, «Медобори» ПЗ, також в Карпатському, «Ужанському », «Синевир», «Сколівські Бескиди» НПП. Необхідно створити ботанічні заказники поблизу сх. межі ареалу. Заборонено збирання рослин, зміна умов місцезростань (суцільні рубки).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують в багатьох ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України, Кам’янець-Подільському, Львівського, Київського, Ужгородського, Чернівецького, Українського лісотехнічного університетів, дендропарку «Софіївка» НАН України. У Національному ботанічному саду НАН України сформувались гомеостатичні інтродукційні популяції, які за своєю структурою подібні до природних популяцій виду.
Господарське та комерційне значення: Лікарське, декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Вакулин, 1936; Ковальчук, Кльоц, 1989; Любченко, 1984; Орлов, 2005; Мороз, 1971; Тимченко, 1998; Чопик, 1957.