Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

людвігія болотна
ludwigia palustris (l.) elliott


Таксономічна належність: Родина Онагрові — Onagraceae.
Природоохоронний статус виду: Зниклий в природі.
Наукове значення: Дуже рідкісний центральноєвропейський вид на сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична і Центральна Європа, Середземномор’я, Мала Азія, Іран, Пн. Америка, Пд. Африка. В Україні траплявся на Закарпатській низовині. Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій: Популяції траплялися рідко і були малочисельними.
Причини зміни чисельності: Слабка конкурентноздатність (займає майже незарослі мулисті субстрати). Потерпає від різкої зміни гідрологічного режиму водойм і боліт, насамперед внаслідок осушення.
Умови місцезростання: Міководдя невеликих слабкопроточних водойм, торфово-мулисті ділянки навколо боліт. Росте у воді, але виступає над поверхнею. Індикатор ацидофільних водойм, піщаних, торфово-мулистих донних відкладів, ділянок, що характеризуються періодичним спадом води (Nanocyperion flavescentis). В Закарпатті в угрупованнях союзів Littorellion uniflorae, Elatini-Eleocharition ovatae, виступає як асектатор. Гідрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Терофіт. Однорічна трав’яна рослина із сланким висхідним стеблом, 10–50 см заввишки, із коренями, що відходять від вузлів та занурені у воду. Кореневище ниткоподібне, плагіотропне. Стебло чотиригранне, часто виступає над поверхнею води, листки супротивні, блискучі, блідо-зелені, нерідко з червонуватим відтінком. Квітки поодинокі у пазухах листків, майже сидячі, з двома приквітками. Пелюстки відсутні. Чашолистків, що залишаються при плодах, чотири. Плід чотиригніздна багатонасінна коробочка. Насінини гладенькі, блискучі. Цвіте в травні– серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується вегетативно та насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Слід продовжити пошуки рослини в урочищі Чорний Мочар на Закарпатті, з метою виявлення вцілілих місцезнаходжень та встановлення режиму охорони. Потребує культивування в ботанічних садах і репатриації в природі. Заборонено порушення умов зростання, меліорацію на прилеглих територіях.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у ботанічному саду ім. О.В. Фоміна Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
Господарське та комерційне значення: Ґрунтозакріплююче.
Джерело: Основні джерела інформації Андрієнко, 1996; Макрофиты — индикаторы из- менений природной среды, 1993; ЧКУ, 1996.