Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

молочай прибережний
euphorbia paralias l. (esula paralias (l.) fourr., tithymalus paralias (l.) hill)


Таксономічна належність: Родина Молочайні — Euphorbiaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична Європа, Середземномор’я, Кавказ, Мала Азія. В Україні — авандюни на морському узбережжі Криму. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Не вивчалася. За відомостями, одержаними при геоботанічних описах, вид формує нечисленні локальні популяції і в оптимальних умовах відновлюється добре.
Причини зміни чисельності: Забудова морського узбережжя, рекреація, вибирання піску.
Умови місцезростання: Черепашко-детритові пляжі та авандюни у великих бухтах, на піщаних пересипах солоних озер у складі угруповань кл. Ammophiletea, порядку Elymetalia gigantei, а також кл. Cakiletea maritimae, та порядку Euphorbietalia peplis. Ксерофіт, псамофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 25–60 см заввишки з багатьма товстими (3–5 мм) прямостоячими пагонами, черепитчасто вкритими ланцетними м’ясистими голими листками 10–30 мм завдовжки і 3–6 мм завширшки. Циатії дрібні, нектарники з ріжкоподібними придатками не розширені догори. Плід — сплюснуто-сферичний тригорішок 3 мм завдовжки, 5–6 мм завширшки, насінина 3 мм завдовжки, з гладкою поверхнею. Розмножується насінням. Цвіте в травні–липні, плодоносить у червні–липні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоної книги Чорного моря (1999). Охороняється на території Опукського ПЗ. Необхідно організувати моніторинг стану популяцій виду. Заборонено порушення умов зростання, забір піску, забудову територій, організацію місць рекреації.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Лікарське, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Растительные ресурсы СССР, 1985; Флора Восточ- ной Европы, 1996; Yena, 1999.