Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

бузок угорський
syringa josikaea j.jacq. ex rchb.


Таксономічна належність: Родина Маслинові — Oleaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Має два диз’юнктивних ексклави, розташовані у Сх. (Сх. Бескиди, Україна) та Пд. (Бігарські гори, Румунія) Карпатах. В Україні трапляється у витоках рр. Уж, Латориця, Ріка, Стрий на висотах 400–750 м н. р. м. Адм. регіони: Лв, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, представлені у вигляді окремих розріджених куртин та поодиноких особин. У сприятливих умовах добре поновлюється вегетативно.
Причини зміни чисельності: Освоєння характерних для виду екотопів — гірських заболочених вільшняків, надмірна рекреація, випас, витоптування. Як декоративна рослина інтенсивно використовується для виготовлення букетів.
Умови місцезростання: Заболочені місця вздовж берегів річок і струмків, біля джерел, серед вільшняків і вербняків. Переважно в угрупованнях союзу Symphyto-Fagion, рідше кл. Alnetea glutinosae. Мезогігрофіт, евтроф.
Загальна біоморфологічна характеристика: Фанерофіт. Невелике дерево або кущ 3–5 м заввишки. Листки широкоеліптичні, 5–12 см завдовжки, більш-менш повстисті (зрідка голі), темно-зелені зверху та сіро-зелені знизу. Квітки світло-бузкові або рожеві, пахучі, зібрані у невелику прямостоячу волоть, котра розвивається з верхівкової бруньки. Цвіте в травні–липні, плодоносить у вересні–жовтні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в «Ужанському» НПП, у пам’ятці природи «Бузок угорський» (Львівська обл.). Необхідно надати охоронний статус усім відомим природним оселищам. Заборонено збирання квітів, несанкціоноване викопування для пересаджування, руйнування й порушення екологічного режиму локалітетів, зокрема осушення територій та штучна посадка декоративних видів, суцільні рубки лісу в місцях зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у багатьох ботанічних садах, використовують в озелененні.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, ґрунтозахисне, цінне селекційне.
Джерело: Основні джерела інформації Определитель высших растений Украины, 1987; Крiчфалушiй, Будніков, Мигаль, 1999; Molnár, 2003; Thaisz, 1909; Thaisz, 1912.