Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

ломикамінь супротивнолистий
saxifraga oppositifolia l.


Таксономічна належність: Родина Ломикаменеві — Saxifragaceae.
Природоохоронний статус виду: Зниклий в природі.
Наукове значення: Аркто-альпійський циркумполярний вид в ізольованому оселищі.
Ареал виду та його поширення в Україні: Розповсюджений у гірських та арктичних р-нах Центральної і Сх. Європи, Азії та Пн. Америки. В Україні відомий лише з одного локалітету в Чорногорі: ур. Кізі Улоги, на скелях г. Бребенескул. Адм. регіон: Ів.
Чисельність та структура популяцій: Від 1933 р. вид у названому локалітеті не знаходили; можливо, він зник унаслідок інтенсивного випасання до введення заповідного режиму.
Причини зміни чисельності: Інтенсивне випасання овець.
Умови місцезростання: На кам’янистих схилах, у щілинах скель, на розсипищах, поблизу сніжників. Очевидно, в угрупованнях кл. Salicetea herbaceae (союз Arabidion cаеruleae). Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Багаторічна трав’яна рослина 3–5 см заввишки, з численними сланкими густо улисненними пагонами. Стеблові пагони утворюють густі дернинки. Листки супротивні, видовжено оберненояйцеподібні, цілокраї, до 6 мм завдовжки та 2,5 мм завширшки, на верхівці тупі та потовщені, з однією ямкою, зверху плоскі, зісподу кілюваті, голі, по краю війчасті, при основі зрослися попарно, утворюючи коротку піхву. Листки розташовані навхрест та сильно зближені. Квітки поодинокі, верхівкові, майже сидячі. Чашолистки яйцеподібні, тупі, по краю війчасті. Пелюстки рожево-червоні, оберненояйцеподібні, 10–11 мм завдовжки, 5–6 мм завширшки, у 2–2,5 рази довші за чашечку. Плід яйцеподібна коробочка. Цвіте у квітні– червні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Локалітет знаходиться на території заповідної зони Карпатського НПП. Необхідний моніторинг оселища, оскільки можливе відновлення виду з ґрунтового насіннєвого банку. Заборонено, у випадку знаходження рослини, її збирання, гербаризацію, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Визначник рослин Українських Карпат, 1977; ЧКУ, 1996.