Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

ломикамінь напівзонтиковий
saxifraga pedemontana all. subsp. cymosa engler (s. cymosa waldst. et kit., nom. inval.)


Таксономічна належність: Родина Ломикаменеві — Saxifragaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Рідкісний диз’юнктивно поширений вид на межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Гірський середньо-пд.європейський вид. У Карпатах поширений пд.-сх. карпатськобалканський підвид Saxifraga pedemontana All. subsp. cymosa Engler, що, крім України, трапляється у Румунських Карпатах і в горах Балканського п-ова, головним чином у високогір’ї. В Українських Карпатах був відомий з єдиного оселища на г. Кобила у пд. частині Свидовця. Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій: Можливо, популяція зникла, оскільки протягом останніх 70 років наявність виду у його оселищі не вдалося підтвердити.
Причини зміни чисельності: Можливо, причиною зникнення популяції є природне вимирання чи зміна режиму освітлення внаслідок вирубування навколишнього лісу.
Умови місцезростання: Єдина в Україні популяція була приурочена до вогких, затінених конгломератових скель, розташованих посеред букового лісу на висоті 1100 м н. р. м. Реакція ґрунту слабкокисла. Умброфіт, петрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Багаторічна трав’яна рослина, що має форму подушок і утворює куртини. Листкові розетки 3–5 см діаметром формуються на розгалужених, здерев’янілих при основі стеблах. Базальні листки шкірясті, 3–7пальчасто-лопатеві, з тупими лопатями; пластинки коротко опушені, поступово звужуються у широкий черешок. Стеблові листки нечисленні. Квітконосне стебло 5–12 см заввишки. Суцвіття — волоть, утворене 3–7 лійкуватими квітками. Квітконіжки і гіпантій густо вкриті короткими залозистими волосками. Чашолистки лінійно-ланцетні. Пелюстки (8) білі, обернено-ланцетні, 9–15 мм завдовжки. Цвіте у першій половині липня, плодоносить у серпні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Колишнє оселище розташоване поза охоронною територією на важкоприступній скелі і зараз не зазнає активного антропогеннного впливу. Заборонено, у випадку знаходження, збирання, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, ґрунтотвірне.
Джерело: Основні джерела інформації. Флора УРСР, 1953; Wagner, 1876; Webb, Gornall, 1989.