Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

ломикамінь жовто-зелений
saxifraga luteo-viridis schott et kotschy (s. corymbosa auct. non boiss.)


Таксономічна належність: Родина Ломикаменеві — Saxifragaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Диз’юнктивно поширений вид на межі ареалу. Адм. регіон: Ів.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. і Пд. Карпати, Балкани, гори Туреччини. В Україні росте у Чивчинських горах — на вершинах гг. Гнєтєса, Команова, Рижкуватий, Суліґул. Трапляється на кордоні з Румунією або неподалік. Адм. регіон: Ів.
Чисельність та структура популяцій: Популяції невеликі за площею і чисельністю. Участь генеративних особин у них становить близько половини.
Причини зміни чисельності: Чисельність популяцій стабільна, але обмежена незначними площами виходів кальцитів. В окремих місцях вид заселяє придорожні відслонення вапняків антропогенного походження.
Умови місцезростання: Приурочений до освітлених вапнякових скель й оголених каменів. Трапляється в наскельних угрупованнях союзу Cystopteridion у межах 1330–1550 м н. р. м. Мезоксерофіт, петрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Розеткова трав’яна рослина з нетривалим життєвим циклом. Невеликі простерті розетки до 2,5 см діаметром утворені видовжено-оберненояйцеподібними листками. Квітконосний пагін 6–10 см заввишки, густо опушений, розгалужений у верхній частині, вкритий листками по всьому стеблу й несе 5–20 квіток у густій волоті. Пелюстки жовті, майже цілком перекриті опушеними зеленкувато-малиновими чашолистками. Вся рослина сизувата, іноді з малиновим відтінком. Цвіте в липні, плодоносить у серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Спеціальних заходів з охорони природних оселищ не здійснювали. Потрібне заповідання наскельних ділянок у прикордонній смузі Чивчинських гір. Заборонено збирання рослин, руйнування місцезростань.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Мілкіна, 1994; Pawłowski, 1946; Pawłowski, Walas, 1948; Webb, Gornall, 1989; Zapałowicz, 1889.