Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

ломикамінь болотний
saxifraga hirculus l.


Таксономічна належність: Родина Ломикаменеві — Saxifragaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Зникаючий болотний вид (гляціальний релікт) на пд. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Циркумполярний аркто-бореальний вид: Атлантична, Центральна та Сх. Європа, Ісландія, Зх. та Сх. Сибір, Пн. Америка (арктична зона). В Україні — Полісся, поодиноко трапляється на Волино-Подільській височині. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Лв, Хм.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, в їх складі часто менше 10 екземплярів. Багато місцезнаходжень зникли.
Причини зміни чисельності: Невідповідність сучасних умов тим, які існували у пізньольодовиковий час. Осушення та освоєння боліт і прилеглих територій.
Умови місцезростання: Оптимального розвитку нині вид досягає в тундровій зоні, де утворює щільні куртини. Евтрофні, найчастіше осоково-гіпнові, рідше — еумезотрофні осоково-гіпновосфагнові болота, що відносяться до союзу Caricion lasiocarpae (кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae). Часто при значному зволоженні, нерідко біля невеликих болотних водотоків зростає на шарі обводненого торфу, переважно — осоково-гіпнового. Гігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10–40 см заввишки з лежачими пагонами в основі стебла. Стебло прямостояче, вкрите вузькими світло-зеленими листками. Верхня частина стебла вкрита волосками іржавого кольору. Квітки до 1 см в діаметрі, жовті, з оранжовими крапками. Плід довгаста коробочка. Цвіте в липні–вересні. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в ПЗ «Розточчя» та пам’ятці природи «Хом-гора» (Рівненська обл.). Необхідний контроль за станом популяцій, виявлення та охорона нових місцезнаходжень. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання (проведення меліоративних робіт).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Ґрунтозахисне, вологозберігаюче.
Джерело: Основні джерела інформації Андрієнко, Прядко, 2001; Сорока, 1990; ЧКУ, 1996.