Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

кермечник червонуватий
goniolimon rubellum (s.g.gmel.) klokov (incl. g. orae-syvaschicae klokov)


Таксономічна належність: Родина Кермекові — Limoniaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Напівпустельний сивасько-азовський ендемічний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Причорномор'я. Трапляється на узбережжях Чорного моря та Сиваша. Адм. регіони: Хс, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Відомі окремі популяції (Чаплинський р-н: ур. Ад; Новотроїцький р-н: Молоканський п-ів, о. Чурюк, о. Чурюк-Туб, п-ів Тюбек; Генічеський р-н: п-ів Чонгар; прибережна смуга Кримського п-ва (Джанкойський р-н: п-ів Тюп-Тархан; Євпаторійський р-н, берег оз. Сасик, окол. м. Севастополя, Трихійський п-ів) невеликі за розміром, в яких вид представлений куртинами або невеликими групами, 1–3(5) особин на 1 м2.
Причини зміни чисельності: Надмірне випасання худоби, рекреація, сінокосіння, збирання на букети.
Умови місцезростання: На карбонатних суглинках, рідше літоральних засолених (глинисто-черепашкових) пісках. Представник угруповань кл. FestucoPuccinellietea, Salicornietea fruticosae. Ксерофіт, галофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Корінь товстуватий, кореневище потовщене, розгалужене (каудекс). Прикореневі листки еліптично-ланцетні, 3–6 см завдовжки, 3–12 мм завширшки, до основи поступово звужені в черешок, рівний пластинці, на верхівці з тонким вістрям, вкриті вапнистими крапками, опушені дрібними волосками або майже голі. Квітконосні стебла в кількості 2–5, прямостоячі, до 20 см заввишки, починаючи від середини розгалужені. Суцвіття розлоге, його ширина перевищує висоту всієї рослини, з дугоподібно відігнутими назовні та вниз гілками. Колоски 1–2-квіткові, зібрані в одно-, дворядні колоси. Чашечка 7–8,5 мм завдовжки, з короткоопушеною трубочкою і п'ятьма ланцетними лопатями відгину, 2,5–3 мм завдовжки. Віночок пурпурово-фіолетовий. Плодики до 4 мм завдовжки, насінина веретеноподібна, 3,5 мм завдовжки, чорнувата. Цвіте у червні– серпні. Плодоносить у липні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоного списку Херсонської області (2002). Охороняють в АзовоСиваському НПП. Необхідний контроль стану популяцій. Заборонено збирання, заготівлю рослин, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, дубильне, ґрунтозахисне.
Джерело: Основні джерела інформації Вопросы развития Крыма, 1999; Коломійчук, 2002; Новосад, 1992.