Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

катран морський
crambe maritima l. (c. pontica stev. ex rupr., nom. nud.)


Таксономічна належність: Родина Капустяні (Хрестоцвіті) — Brassicaceae (Cruciferae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Європейсько-середземноморський літоральний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пн.-Зх., Атлантична, Центральна, Сх. (пд.) Європа; Пд.-Зх. Азія (Росія, Грузія); Пн. Африка. В Україні — Причорномор’я, Приазов’я. Адм. регіони: Дц, Од, Хс, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Рослини частіше трапляються як невеликими групами, так і поодинці, чисельність та структура популяцій вивчені недостатньо.
Причини зміни чисельності: Антропогенні: інтенсивна трансформація екотопів внаслідок господарської діяльності, сильне і поступово зростаюче рекреаційне навантаження, активна забудова літоральної смуги по всьому ареалу виду, збирання рослин для букетів та харчових цілей; природні: стенотопність та низька конкурентна спроможність виду, недостатнє природне відновлення.
Умови місцезростання: Літоральні піски й черепашники з різкою зміною зволоження. Угруповання кл. Cakiletea maritimae та Ammophiletea. Геліофіт. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Напіврозеткова багаторічна трав´яна рослина (0,3)0,5–0,6 (0,8) м заввишки. Стебло товсте, прямостояче, дуже галузисте, голе із сизою поволокою. Листки великі, голі, м’ясисті; розеткові — довгочерешкові, в обрисі від яйцеподібних до довгастих, 4–5-лопатеві, із нерівномірнозубчастим хвилястим краєм; стеблові (верхні) — ланцетні. Квітки зібрані в складну розлогу китицю (плейоботрій); пелюстки білі, 7–9 мм завдовжки. Плід нерозкривний двочленний стручечок; верхній членик круглястий, горбисто-зморшкуватий або майже гладенький, м’ясистий, 7–9 мм завдовжки. Цвіте у квітні–травні (червні). Плодоносить у червні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Чорноморському БЗ, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому ПЗ та в Азово-Сиваському НПП. Рекомендується дослідити стан популяцій та реінтродукувати в природні екотопи. Заборонено забудову прибережних територій, забір піску та гальки, організацію місць рекреації, збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують у Криворізькому та Донецькому ботанічних садах НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, кормове, їстівне, ґрунтотвірне.
Джерело: Основні джерела інформації Дубовик, 1995; Опред. высш. раст. Крыма, 1972; Определитель высш. раст. Украины, 1987; Флора европ. части СССР, 1979; Халилов, 1991, 1993; Atlas Florae Europaeae, 1996; Flora Europaea, 1993.