Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

жовтушниця талієва (сиренія талієва)
syrenia talijevii klokov


Таксономічна належність: Родина Капустяні (Хрестоцвіті) — Brassicaceae (Cruciferae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемік крейдяних відслонень.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. Європа (пд.). В Україні трапляється в Лівобережному степу (бас. р. Сіверський Донець). Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.
Чисельність та структура популяцій: Дуже незначна, рослини трапляються поодинці або нечисельними групами. Структура популяцій не досліджена.
Причини зміни чисельності: Антропогенні: руйнування місць зростання унаслідок господарської діяльності (випасання худоби, розорювання, терасування та заліснення схилів, видобування крейди), високе рекреаційне навантаження; природні: стенотопність, понижена конкурентна здатність виду.
Умови місцезростання: Зростає на малопотужних слабкощебенистих ґрунтах крейдяних відслонень басейну р. Сіверський Донець. Елемент агломеративних угруповань з переважанням в травостої Thymus cretaceus, Jurinea brachycephala, Euphorbia cretophila та ін. (угруповання союзу Euphorbio cretophilae-Thymion cretacei кл. Helianthemo-Thymetea), рідше — у складі збійних типчатників, на еродованих схилах (союз Centaureo carbonati-Koelerion talievii). Ксерофіт, облігатний кретофіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Трав’яний монокарпік (дворічник) 0,3–0,9 м заввишки, сіруватий від рясних двороздільних (з домішкою трироздільних) волосків. Стебло пряме, лише вгорі розгалужене, напіврозеткове. Листки вздовж складені від черешкових (нижні) до сидячих (верхні), вузьколінійні, цілокраї або з поодинокими дрібними зубчиками. Квітки жовті, зібрані у прості китиці, що дуже видовжуються під час плодоношення. Плід лінійний, чотиригранний стручок. Цвіте у другій половині червня — серпні (вересні), плодоносить у серпні–жовтні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в Українському степовому (відділення «Крейдова флора») ПЗ, НПП «Святі гори», заказнику «Мар’їна Гора» (Донецька обл.). Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне.
Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2007; Клоков, 1936; Ткаченко, Генов, Мовчан, 1987; Ball, 1993.