Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

жеруха ніжна
cardamine tenera s.g. gmelin ex c.a. meyer (c. uliginosa m. bieb. subsp. tenera (s.g. gmelin ex c.a. meyer) schmalh.)


Таксономічна належність: Родина Капустяні (Хрестоцвіті) — Brassicaceae (Cruciferae).
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Кримсько-колхідсько-гірканський релікт.
Ареал виду та його поширення в Україні: Крим, Закавказзя, Іран (пн.). В Україні зростає в Криму (підніжжя г. Демерджі та Вел. Чучель). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Формує локальні малочисельні популяції або трапляється поодиноко.
Причини зміни чисельності: Реліктовість, вузька еколого-ценотична амплітуда, слабка конкурентна здатність виду.
Умови місцезростання: Зростає на сирих місцях у широколистяних (переважно букових) тінистих лісах до середнього гірського поясу Криму. Сціофіт, мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Короткокореневищний багаторічник 10–30 см заввишки. Стебло висхідне, майже не розгалужене, тонке, голе. Листки нижні пірчасто-1-3(4)-парні з майже сидячими цілокраїми листочками; верхній — значно більший, з клиноподібною основою; всі листки опушені дуже дрібними розсіяними простими волосками. Квітки великі, білі або лілові (зрідка), зібрані у рідкі малоквіткові китиці. Плід — стручок, 30–40 мм завдовжки. Цвіте у квітні–травні (червні). Плодоносить у травні–липні. Розмножується переважно вегетативно, рідше насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється на території Кримського ПЗ. Необхідний контроль за станом популяцій та охорона всіх місцезнаходжень виду. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання, рубку лісів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Голубев, 1996. ; Голубев, Ена, Сазонов 1999; Екоф- лора України, 2007; Cullen, 1966.