Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

дельфіній сергія
delphinium sergii wissjul. (d. schmalhausenii auct. non albov)


Таксономічна належність: Родина Жовтецеві — Ranunculaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Сх. причорноморський ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Понтична провінція та Кавказ. В Україні — на Донецькому кряжі, поодиноко на Приазовській височині. Адм. регіони: Дц, Лг.
Чисельність та структура популяцій: Характерні ізольовані популяції, але у сх. частині ареалу — звичайна рослина. Популяції у відділенні «Провальський степ» Луганського ПЗ та в заказнику «Грабова балка» малочисельні, але в доброму стані, в заказнику «Ліс на граніті» — на межі зникнення. Структура популяцій не досліджена.
Причини зміни чисельності: Природньо-історична рідкісність. Антропогенні фактори (порушення екотопів, випасання худоби, розорювання, збирання рослин, рекреація).
Умови місцезростання: Вид світлих лісів, узлісь, розріджених байрачних дібров, чагарників, вапнякових схилів. На кам’янистих виходах, збагачених карбонатами, екотонні угруповання лісу та степу кл. Rhamno-Prunetea та Trifolio-Geranietea. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна ефемероїдна рослина 40–100 см заввишки. Кореневище бульбоподібно потовщене. Стебло прямостояче, просте або розгалужене. Листки 5–7-пальчасторозсічені. Квітки яскравоголубі (іноді білуваті), зібрані в просту або розгалужену китицю. Варіює за забарвленням квітки, опушенням, порізаністю листків. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням і кореневими бульбами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у відділенні «Провальський степ» Луганського ПЗ, заказниках «Грабова балка», «Урочище Плоске», «Ліс на граніті» та ін. Необхідні контроль, дослідження та організація охорони популяцій, введення у культуру. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань (надмірне випасання худоби, випалювання, терасування схилів).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України, де вид спонтанно поширюється у деревних насадженнях.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, отруйний.
Джерело: Основні джерела інформації Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Екофлора України, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кондра- тюк, Бурда, Чуприна, Хомяков, 1988; Остапко, 2001, 2005; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Флора УРСР, 1953; ЧКУ,