Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

дельфіній палласа
delphinium pallasii nevski (d. fissum auct. non waldst. et kit.; d. fissum waldst. et kit. subsp. pallasii (nevski) greuter et burdet)


Таксономічна належність: Родина Жовтецеві — Ranunculaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Ендемічний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Кримсько-новоросійський ендемік. В Україні зростає в передгір’ї та в горах Криму. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції представлені невеликими групами особин, які відносяться до різновікових стадій. На Головному Кримському пасмі налічується 7 популяцій площею біля 30 га та загальною чисельністю майже 3 млн. особин.
Причини зміни чисельності: Чисельність популяцій постійно низька через високу стенотопність виду (вузька екологічна амплітуда).
Умови місцезростання: На сухих, різного ступеня розвитку збагачених карбонатами гірських ґрунтах, кам’янистих схилах та щебенисто-кам'янистих осипах у світлих лісах, на узліссях та в шиблякових угрупованнях кл. Quercetea pubescentipetraeae. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 50– 100 см заввишки, з бульбокореневищами. Стебло прямостояче, напіврозеткове, густо опушене. Листки великі, пальчасторозділені, більш-менш довгочерешкові. Квітки сині, зібрані у вузькі довгі китиці. Цвіте у червні– липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоного списку МСОП (під назвою Delphinium fissum). Охороняють в Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому та Кримському ПЗ, заказниках загальнодержавного значення «Аю-Даг», «Демерджі», на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Агармиський ліс». Контроль за станом популяцій, вирощування у ботанічних садах. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують в Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.
Господарське та комерційне значення: Декоративне; отруйний.
Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2004; Косых, Голубев, 1983; Крюкова, Лукс, Привалова, 1980; Миронова, Шат- ко, 1987; ЧКУ, 1996.