Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

дзвінка кримська (аденофора кримська)
adenophora taurica (sukacz.) juz. (a. lilifolia (l.) a.dc. subsp. taurica sukacz.)


Таксономічна належність: Родина Дзвоникові — Campanulaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Вузькоендемічний вид, близький до A. lilifolia.
Ареал виду та його поширення в Україні: Гірський Крим. Центральна частина головного пасма Кримських гір. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Розмір популяцій і структура не відомі. Зростає поодиноко чи невеликими групами на схилах Бабуган-яйли.
Причини зміни чисельності: Стенотопність та слабка конкурентна здатність виду, скорочення площ екотопів лісів сосни Коха.
Умови місцезростання: Мезоксеротичні угруповання гірських соснових лісів (Pinus kochiana) з домінуванням лучно-степової осоки низької (Carex humilis) (кл. Erico-Pinetea) та похідні лучностепові угруповання на яйлі. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 70 см заввишки. Стебло (одне чи кілька) пряме, голе. Стеблові листки розміщені густо. Листки овально-яйцеподібні 5 см завдовжки та 4 см завширшки, до верху звужені, гострозубчасті. Квітки — світлоголубі або сині дзвоники, зібрані у гроно до 20 см завдовжки. Цвіте у липні–серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням, природне відновлення слабке.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідно досліджувати популяції, контролювати їх динаміку, здійснювати інтродукцію в ботанічні сади. Заборонено вирубування лісів, порушення місць зростання, підпали, збирання рослин та їх гербаризацію.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1969; Флора УРСР, 1961; ЧКУ, 1996; Шеляг- Сосонко, Дидух, 1980.