Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

шавлія кременецька
salvia cremenecensis bess.


Таксономічна належність: Родина Губоцвіті — Lamiaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Подільський ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Подільська височина. Трапляється у Кременецьких горах, Середньому Придністров’ї та на Товтровому кряжі. Адм. регіони: Тр, Хм, Вн.
Чисельність та структура популяцій: Популяції малочисельні повночленні, з переважанням генеративних особин. Поновлення відбувається повільно, але відносно задовільне. Насіннєва продуктивність висока.
Причини зміни чисельності: Неконтрольоване надмірне випасання, часте випалювання старики, безпосереднє руйнування екотопів унаслідок освоєння територій, рекреація, будівництво.
Умови місцезростання: Степові та лучно-степові угруповання, зарості термофільних чагарників на малопотужних рендзинах і вилугованих чорноземах. В угрупованнях порядків Festucetalia valesiacae, Stipo pulcherrimae-Festucetalia pallentis; кл. Trifolio-Geranietea sanguinei, Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт, факультативний кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з розвиненим кореневищем і вкороченим каудексом. Стебла 70–85 см заввишки, розгалужені тільки у суцвітті, у нижній частині коротковолосисті, угорі з довшим і густим опушенням; стеблові листки нечисленні, з черешком 3,5–18,5 завдовжки й широколанцетною пластинкою 13–15 см завдовжки, 5,5–6,5 см завширшки; пластинка з неглибокосерцеподібною основою й тупуватою верхівкою, з країв подвійно зубчастозарубчаста, на поверхні зморшкувата, зісподу негусто коротковолосиста, зверху майже гола; приквіткові листки сидячі, округлі, на верхівці раптово загострені. Несправжні кільця 6-квіткові, під час цвітіння помітно розсунуті; квітконосні гілки угорі трохи пониклі; приквітки ланцетні, довговійчасті, коротші за квітконіжку; віночок 14–15 мм завдовжки, синьо-фіолетовий, з трохи відігнутою верхньою губою. Горішки широкоеліпсоїдальні, бурі. Цвіте в червні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території філіалу «Кременецькі гори» ПЗ «Медобори», НПП «Подільські Товтри», РЛП «Дністровський каньйон», у заказниках Центрального Поділля. Заборонено неконтрольоване випасання, рекреація, збирання рослин, заліснення схилів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське, медоносне.
Джерело: Основні джерела інформації Заверуха, 1985; Флора УРСР, 1960.