Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

чебрець прибережний
thymus littoralis klokov et des.-shost.


Таксономічна належність: Родина Губоцвіті — Lamiaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемічний вид, можливо, гібридогенний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Азовське узбережжя Криму (Арабатська Стрілка, Керченський п-ів від с. Кам’янського до с. Пісочне Ленінського р-ну). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні з дифузною просторовою структурою, скорочуються. Чисельність особин в популяціях незначна (до 50 екземплярів). Віковий спектр правосторонній з максимумом на особинах генеративного періоду.
Причини зміни чисельності: Стенотопність та вузькоареальність виду. Надмірне випасання худоби та рекреаційні навантаження.
Умови місцезростання: Приморські піски. Облігатний елемент піщаних літоралей. Угруповання знаходяться на межі кл. Ammophiletea та Festucetea vaginatae. Ксерофіт. Псамофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Напівкущик до 15 см заввишки, з недовгими горизонтальними стовбурцями, що закінчуються суцвіттям. Неплідні пагони висхідні. Квітконосні гілки до 15 см завдовжки, опушені довгими відлеглими волосками. Листки черешкові, довгасто еліптичні 9–15 мм завдовжки, близько 2 мм завширшки, досить густо опушені. Суцвіття видовжене, переривчасте, з кількох розсунутих несправжніх кілець. Віночок рожево-ліловий. Чашечка під час цвітіння 3,5–3,8 мм, при плодах 4–4,3 мм завдовжки, з довго війчастими по краю зубцями верхньої губи. Цвіте у червні–серпні. Плодоносить у серпні– вересні. Розмножується насінням та повзучими пагонами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно контролювати стан популяцій, вирощувати у ботанічних садах, розширити територію Казантипського ПЗ з включенням до нього Арабатського заказника та частини узбережжя Казантипської затоки. Заборонено збирання, порушення умов місцезростань, надмірне випасання худоби та організацію місць рекреації.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Лікарське, декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Голубев, 1996; Дубовик, 2005; Новосад, 1992; Фло- ра УРСР, 1960; ЧКУ, 1996.