Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

мікромерія чебрецелиста
micromeria serpyllifolia (m.bieb.) boiss. (clinopodium serpyllifolium (m.bieb.) kuntze; m. fruticosa (l.) druce subsp. serpyllifolia (m.bieb.) p.h.davis; nepeta serpyllifolia m.bieb.)


Таксономічна належність: Родина Губоцвіті — Lamiaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий ендемічний вид, єдиний в Україні представник середземноморського роду. Проте, за новими філогенетичними даними може бути перенесений до роду Clinopodium.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середземномор’я, Кавказ, Мала Азія. В Україні тільки в пд.-зх. передгірної та гірської частини внутрішної гряди Криму. Бахчисарайський р-н, підніжжя г. Челтера, печерні м. Тепе-Кермен та Мангуп-Кале, пн. схили р. Бельбек, стінки штучних печер поблизу м. Інкерман, підніжжя г. Утюг біля с. Куйбишево. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції невеликі за розміром, їх чисельність дуже незначна. Ареал виду помітно скорочується.
Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда, низька конкурентна здатність виду.
Умови місцезростання: На сх. частинах скель, у гротах, вапнякових схилах, стінах штучних печер. Росте в тріщинах та виступах, де накопичується ґрунт. Зустрічається в угрупованнях асоціації Asplenio-Micromerietum serpyllifoliae кл. Asplenietea trichomanis. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Півкущик. Стебла чисельні, прямостоячі або лежачі, 15–30 см заввишки, тонкі, шовковисто-волосисті, як і вся рослина, вище середини розгалужені. Листки короткочерешкові, довгасто-яйцеподібні або яйцеподібні, цілокраї чи невиразно виїмчасто-зубчасті. Суцвіття волотисте, багатоквіткове, приквітки лінійно-ланцетні, дрібні. Квітконіжки довгенькі, тонкі. Чашечка трубчасто-дзвоникоподібна, 2,5–3 мм завдовжки, з дрібними широкотрикутними зубцями, у п`ять-шість разів коротшими за її трубочку. Віночок утроє довший за чашечку, світло-ліловий. Горішки довгасті, близько 1 мм завдовжки і 0,5 мм завширшки, темно-бурі, вище середини залозисто-пухнасті. Цвіте у червні–серпні. Плодоносить у серпні– вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняють на території пам`яток природи загальнодержавного значення «Мангуп-Кале» та «Бельбецький Каньйон». Необхідно постійно контролювати стан популяцій та культивувати в штучних умовах. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, штучне заліснення місцезростань виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, антисептичне, антиоксидантне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Голубев, 1996; Корженевский, Клюкин, 1989; Мо- сякин, 1999; Флора Европейской части СССР, 1978; ЧКУ, 1996; Bräucher, Meimberg, Abele, Heubl 2005.