Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

кучерявка кущова
atraphaxis frutescens (l.) k. koch.


Таксономічна належність: Родина Гречкові (Споришеві) — Polygonaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Реліктовий вид на пн. та зх. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Монголія, Зх. та Сх. Сибір (пд.), Ср. Азія (пн. сх.). В Україні — на Донецькому кряжі. Адм. регіони: Дц, Лг.
Чисельність та структура популяцій: Відомо лише два місцезростання (Донецька обл., Амвросіївський р-н, с. Велике Мешково; Луганська обл., м. Антрацит). Популяції невеликі за розміром, чисельність низька, їх структура не досліджена.
Причини зміни чисельності: Антропогенні: випасання худоби; природні: недостатнє відновлення, слабка конкурентна здатність виду.
Умови місцезростання: На кам’янистих породах, вугільних сланцях та вапняках. Угруповання кл. FestucoBrometea та Sedo-Scleranthetea. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Чагарничок до 60–70 см заввишки, досить розгалужений, з неколючими бічними гілками. Кореневища довгі горизонтальні. Листки голубувато-сизі, рідко сірувато- або сизувато-зелені, еліптичні або зворотньоланцетні, поступово звужені до основи у черешок; на верхівці загострені та закінчуються коротким хрящеподібним білуватим вістрям. Квітки в кінцевих китицях, на довгому квітконосі. Плід гостро-тригранний, темно-бурий, голий та блискучий горішок. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні– вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють рішенням Донецької та Луганської обласних рад. Росте в РЛП «Донецький кряж». Заборонено збирання рослин та порушення умов місцезростань виду, терасування схилів, розробка кар’єрів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Конспект флоры юго-востока Украины, 1985; Ло- велиус, 1978; Остапко, 2001, 2005; Флора Восточ- ной Европы, 1996.