Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

сонценасінник таємний
heliosperma arcanum zapał. (ixoca arcana (zapał.) ikonn.)


Таксономічна належність: Родина Гвоздикові — Caryophyllaceae.
Природоохоронний статус виду: Зниклий.
Наукове значення: Реліктовий ендемічний вид з балканськими флорогенезисними зв’язками.
Ареал виду та його поширення в Україні: Вузький подільський ендемічний вид, відомий лише з місця опису (окол. м. Заліщики, Тернопільська обл., с. Хрещатик, Чернівецька обл.), де зростав на крутому лівому березі р. Дністер. На сьогодні вид зник. Адм. регіони: Тр, Чц.
Чисельність та структура популяцій: Неодноразові спроби віднайти рослини в природі не дали результатів.
Причини зміни чисельності: Антропогенний вплив: скорочення відкритих площ за рахунок заліснення схилів, вузька стенотопність виду та слабка конкурентоздатність.
Умови місцезростання: Раніше вид зростав на кам’янистих схилах в розколинах вапнякових скель в угрупованнях порядку Alysso-Sedetalia. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з опушеними численними надземними вегетативними і плодовими пагонами, 14–16 см заввишки. Нижні листки еліптичнолопаткоподібні до 10 мм завдовжки і 3 мм завширшки, стеблові — вузьколінійні, загострені, 20–30 мм завдовжки і 2–2,5 мм завширшки, з країв густо дрібнозарубчасті, голі, внизу війчасті. Квітки нечисленні, на довгих прямих ніжках; пелюстки бруднобілі, на верхівці зазублені. Плід — коробочка. Час цвітіння та плодоношення достеменно невідомий.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: У випадку знаходження виду заборонено збирання рослин (гербарізацію), порушення умов місцезростань, заліснення схилів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне.
Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2002; Флора УРСР, 1952.