Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

смілкоквітка завадського (смілка завадського)
silenanthe zawadskii (herbich) griseb. et schenk (elisanthe zawadskii (herbich) klokov; silene zawadskii herbich)


Таксономічна належність: Родина Гвоздикові — Caryophyllaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Ендемічний вид на пн-сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. та Пд. (масив Фагараш) Карпати. В Україні — Чивчини, верхів’я Білого Черемоша (г. Великий Камінь на хребті Чорний Діл та ур. Прелуки на лівому березі потоку Прелучний лівої притоки р. Перкалаб), г. Мокринів Камінь. Адм. регіони: Ів, Чц.
Чисельність та структура популяцій: Популяції в ур. Прелуки та на горі Великий Камінь повночленні, ценотично стабільні. Перша налічує близько 1 тис. особин, друга — понад 500. Вони розташовані на віддалі, близько 1,5–2 км одна від одної. Популяція на горі Мокринів Камінь ізольована, малочисельна і найбільш вразлива.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда та відсутність екотопів відповідного типу.
Умови місцезростання: Росте на прямовисних вапнякових скелях пд. та пд.-сх. експозиції в межах верхнього лісового поясу (1200–1450 м н. р. м.), на відшаруваннях карбонатних порід. Виступає діагностичним видом ендемічної для Сх. Карпат асоціації Saxifragetum luteoviridis. Трапляється у складі рідкісних в Українських Карпатах угруповань асоціацій Cystopteridetum fragilis та Festucetum saxatilis. Кальцефіл. Субмезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–30 см заввишки. Стебла висхідні, напіврозеткові, коротко опушені. Листки 10–13 см завдовжки, цілокраї, шкірясті, лопаткоподібноеліптичні, звужені в крилатий черешок, утворюють прикореневу розетку. Квітки білі, зібрані у напівзонтики. Плід — яйцеподібна коробочка 10–12 мм завдовжки на волохатому карпофорі. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в заказнику загальнодержавного значення «Чорний Діл» (Чернівецька обл.), пам’ятці природи «Каменець» (ІваноФранківська обл.). Необхідно взяти під охорону місцезростання в ур. Прелуки, культивувати в ботанічних садах, контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов місцезростання, збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2002; Малиновський, Крічфа- лушій, 2002; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, 2004.