Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

смілка бузька, зорянка південнобузька
silene hypanica klokov (atocion hypanicum (klokov) tzvelev)


Таксономічна належність: Родина Гвоздичні — Caryophyllaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Вузьколокальний південнобузький ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. відроги Придніпровської височини в межах Правобережного Степу. В долині р. Пд. Буг. Адм. регіон: Мк.
Чисельність та структура популяцій: Відмічено три популяції: окол. с. Семенівка гирло р. Велика Корабельна, між м. Южноукраїнськ та с. Бузьке, між сс. Богданівка та Виноградний Сад. В останні 5 років не фіксуються популяції в гирлі р. Бакшала та в ур. «Лабіринт» (окол. с. Трикрати), с. Красненьке та по р. Кодимі окол. с. Бобрик (Любашівський р-н Одеської обл.). В окол. с. Петропавлівка (Братський р-н), на гранітних відшаруваннях р. Мертвовод та в окол. смт. Олександрівки Вознесенського р-ну популяції були реінтродуковані. Популяції локальні, незначної площі, з компактно-дифузною структурою. Чисельність популяцій в різні роки коливається залежно від клімату. Щільність становить від 3 до 20 особин на 1 м2. Простежується тенденція поступового згасання виду.
Причини зміни чисельності: Специфіка гідротермічного режиму впродовж розвитку рослин. Низька конкурентоспроможність проростків і сходів. Швидка втрата схожості насіння, схильність до ураження грибковими хворобами та комахами-шкідниками, вузька спеціалізація до комах-запилювачів. Знищення місцезростань виду, випас та рекреація.
Умови місцезростання: Гранітні відшарування, скелі, кам’янистощебенисті ґрунти і осипища. Розріджені угруповання на межі кл. Asplenietea trichomanis та Sedo-Scleranthetea (порядок Festuco-Sedetalia). Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Одно-, дво-, малорічний монокарпік. Квітконосні (1–4) пагони 20–100 см заввишки, напіврозеткові. Нижні листки довгасті (2,5–10 см завдовжки, 0,5–4,3 см завширшки), в середній та верхній частині яйцеподібноланцетні, голі, сизуваті. Суцвіття щиткоподібноголовчасте. Віночок яскраворожевий. Плід циліндрична, тригнізда, багатонасінна коробочка. Насінини дрібні, округло-ниркоподібні. Цвіте у червні–серпні. Плодоносить у липні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в НПП «Гранітно-степове Побужжя». Необхідна охорона популяцій, підсів насіння. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, випасання, рекреація.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Сирецькому дендрологічному парку.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2002; Клоков, 1948; Собко, 1972; Собко, Гапоненко, 1996; Флора Восточной Европы, 2004; Флора УРСР, 1952; ЧКУ, 1996; Щербакова, 2007; Щербакова, Крицька, Новосад, 2004.