Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

гвоздика гренобльська (г. граціано-політанська )
dianthus gratianopolitanus vill. (d. caesius smith)


Таксономічна належність: Родина Гвоздикові — Caryophyllaceae.
Природоохоронний статус виду: Зниклий в природі.
Наукове значення: Пограничноареальний вид на пн. та сх. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Субальпійський елемент в Середній Європі та на прилеглих рівнинних територіях. Для України наводився з околиць с. Хрещатик Заставнівського р-ну Чернівецької обл., де зростав на крутому схилі правого берега р. Дністер. Адм. регіон: Чц.
Чисельність та структура популяцій: Неодноразові спроби віднайти вид в природі не дали результатів.
Причини зміни чисельності: Антропогенний вплив: скорочення відкритих площ за рахунок заліснення схилів, вузька стенотопність виду та слабка конкурентоздатність.
Умови місцезростання: В Європі зростає на кам'янистих схилах в ксеротермічних наскельних угрупованнях союзу Seslerio-Festucion glaucae (кл. FestucoBrometae) та порядку Alysso-Sedetalia (кл. SedoScleranthetea). Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина вкрита сизим восковим нальотом, з простим, часто з полеглою основою стеблом, до 20– 25 см заввишки і численними неплідними надземними пагонами, що утворюють дернини. Листки вузьколінійні, попарно зрослі в короткі піхви. Суцвіття 2–3–квіткове або квітки поодинокі на верхівці стебла. Квітки п’ятичленні; чашечка циліндрична, до 23 мм завдовжки, з трикутними тупими зубцями; пелюстки темночервоні, на верхівці зазублені. Плід — коробочка. Цвіте у травні–липні, плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням і партикуляцією каудекса.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Необхідно здійснити репатриацію виду. Заборонено у випадку знаходження виду збирання рослин (гербаризацію), зривання на букети, порушення екотопів місцезростань.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2002; Собко, 2005; Федорончук, 2000; ЧКУ, 1996.