Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

шолудивник високий
pedicularis exaltata besser (p. hacquetii exaltata (besser) klaster, p. sumana grec. var. exaltata (besser) limpr.)


Таксономічна належність: Родина Вовчкові — Orobanchaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Середньоєвропейський реліктовий вид в ізольованих локалітетах на пн.-сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Румунія (Сх. й Пд. Карпати), Україна (пн.-зх. Поділля, Чернігівське Полісся), Білорусь та Польща (Біловезька пуща), Словаччина. В Україні достовірно відомий з околиць с. Стіжок поблизу м. Кременець Тернопільської обл., біля м. Чернівці за літературою в окол. с. Блістова Чернігівської обл. Адм. регіони: Чн, Тр, Чц.
Чисельність та структура популяцій: На сьогодні відносно стабільна але малочисельна популяція збереглася у Чернівецькій обл., у Тернопільській обл., вид, очевидно, зник. У Чернігівській обл. він також зник, бо за останні майже 100 років зборів не було.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда. Осушування земель, розорювання, надмірне випасання худоби.
Умови місцезростання: Вторинні луки, вогкуваті трав’яні схили, галявини, на добре дренованих ґрунтах. У Чернівецькій обл. росте в угрупованнях асоціацій Molinietum coeruleae (союз Molinion) та Anthyllidi-Trifolietum montani (союз Arrhenatherion). На пн.-зх. Поділлі, очевидно, ріс в аналогічних умовах. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Напівпаразитний трав’яний малорічник (тривалість повного онтогенезу 4–5 років) з видовженим веретеноподібним коренем з мало розвиненою каудексною частиною. Стебло просте, дуже міцне, порожнисте, ребристе, місцями зверху короткопухнасте, 60–150 см заввишки. Прикореневі листки великі, довгочерешкові, голі, пірчасторозсічені, з розставленими, ланцетними, загостреними, пірчасто-роздільними сегментами, частки яких загострено-пилчасті; стеблові листки вгорі переходять у приквітки, короткочерешкові, або верхні — сидячі. Суцвіття густе й довге. Приквітки значно перевищують квітки. Чашечка гола, дзвоникоподібна. Віночок 25 мм завдовжки, світло-жовтий, голий. Коробочка яйцеподібна, загострена, не перевищує чашечки. Цвіте в червні–серпні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Включений до Європейського червоного списку. Необхідне заповідання локалітету, де зберігся вид, а також пошук інших можливих його оселищ і репатріації виду. Заборонено порушення умов екотопу, вилучення особин з природного середовища.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Флора европейской части СССР, 1981; Флора УРСР, 1960; Procházka, Jatiová, Růžička, 1999.