Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

накорінниця червона (дифеліпея червона)
diphelypaea coccinea (m.bieb.) nicolson (orobanche coccinea m.bieb., phelypaea coccinea (m.bieb.) poir.; incl. diphelypaea helenae (popl.) tzvelev; phelypaea helenae popl.)


Таксономічна належність: Родина Вовчкові — Orobanchaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Реліктовий вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Мала Азія, Іран, Кавказ, Крим. В Україні — Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці або невеликими групами. Популяції досить нестабільні, характеризуються значними річними флуктуаціями, тому в одних місцях вид зникає, а в інших — з’являється.
Причини зміни чисельності: Невідомі, можливо, специфіка біології розвитку.
Умови місцезростання: Зростає на узліссях та остепнених кам’янистих схилах від нижнього до верхнього гірських поясів, включаючи яйлу. Угруповання відносяться до кл. Trifolio-Geranietea та Festuco-Brometea, пов’язаний з видами роду Centaurea. Паразит.
Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна безхлорофільна паразитна рослина з редукованим до ланцетних лусок листям. Стебло нерозгалужене, червонувато-буре або червоне, 15–30 см заввишки, закінчується єдиною квіткою. Чашечка зрослолиста, бурувата, віночок зрослопелюстковий, 5-лопатевий, двогубий, 2–5 см завдовжки, яскравочервоний (рідко жовтий). Плід яйцеподібна коробочка. Паразитує на коренях видів волошки (Centaurea s.l.). Цвіте у травні–липні, плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Заборонено збирання рослин та порушення місць зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1969; ЧКУ, 1996.