Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

льонок крейдовий
linaria cretacea fisch. ex spreng. (l. creticola kuprian., l. cretacea fisch. ex spreng. var. creticola (kuprian.) kotov)


Таксономічна належність: Родина Веронікові — Veronicaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. частина Понтичної провінції (басейни Сіверського Дінця, Нижнього Дону та Нижньої Волги). В Україні — Сіверськодонецький округ. Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.
Чисельність та структура популяцій: Популяції локалізовані на виходах крейди і представлені невеликими групами, що займають до кількох сотень м2. Вікова структура локальних популяцій характеризується лівостороннім спектром, що обумовлено переважанням вегетативного способу розмноження. Щільність варіює в середньому від 14 до 88 особин на 1 м2.
Причини зміни чисельності: Природно-історична рідкісність, порушення екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування крейди, випасання худоби.
Умови місцезростання: Сухі бідні крейдяні відслонення. Як правило, на щільній крейді при загальному проективному покритті рослинністю 10–50% його покриття становить до 10%. Угруповання кл. Helianthemo-Thymetea. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина сизо-зеленого кольору з довгими горизонтальними тонкими кореневищами та короткими висхідними неплідними та прямостоячими плодущими гонами 10– 35 см заввишки. Стебло гладеньке, майже лежаче, висхідне або прямостояче. Листки чергові, яйцеподібні, з гострою верхівкою, голі. Суцвіття звичайно розгалужене, з небагатоквітковими китицями. Віночок разом зі шпоркою 12–13 мм завдовжки, жовтий. Насінина видовжена, стиснуто ниркоподібна, з дуже вузькою облямівкою. Цвіте у травні–липні, плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у ботанічному заказнику місцевого значення «Крейдова рослинність біля села Кірове». Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань виду (розробка кар’єрів, надмірне випасання худоби).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, лікарське, медоносне.
Джерело: Основні джерела інформації Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Донбас заповідний. Науково-інформаційний довідник-атлас, 2003; Флора УРСР, 1960; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; ЧКУ, 1996.