Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

наскельниця лежача
loiseleuria procumbens (l.) desv. (azalea procumbens l., chamaecistus procumbens (l.) kuntze)


Таксономічна належність: Родина Вересові — Ericaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий аркто-альпійський вид в ізольованому локалітеті.
Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений в Арктиці, горах Скандинавії та Срередньої Європи (ізольовані локалітети від Піренеїв до Сх. Карпат), у горах Центральної Азії, Далекого Сходу, Японії, Пн. Америки до 70º п.ш. В Україні на невеликих площах у верхній частині субальпійського та в альпійському поясах Чорногори. Є вказівки про знаходження на Свидовці та в Мармароських Альпах. Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Локальні популяції складаються з клонів площею до 1–1,5 м2. На деяких невеликих ділянках утворює суцільний подушкоподібний килим. В останні 20 років спостерігається зменшення таких фрагментів через антропогенний вплив.
Причини зміни чисельності: Депресивний стан ізольованих популяцій. Неконтрольована рекреація, механічне пошкодження й знищення рослин.
Умови місцезростання: Сухі, кам’янисті полонини в альпійському та субальпійському поясі, відшарування, кам’яні розсипища. На кислих гірсько-лучних альпійських оторфованих ґрунтах та ініціальних ґрунтах відслонень на висотах понад 1600 м н. р. м. Характерний вид угруповань союзів Loiseleurio-Vaccinion та Cetrario-Loiseleurion, трапляється в угрупованнях порядку Caricetalia curvulae. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Сланкий, розгалужений, густо улиснений кущик, 10–35 см заввишки. Листки супротивні, з вузько-еліптичними пластинками, на коротких, зверху жолобчастих черешках, цілокраї, із загнутими вниз краями, зверху блискучі, темно-зелені, знизу білуваті від густої повсті, з широкою середньою жилкою, товсті, шкірясті, зимовозелені. Квітки зібрані по 2–5 в зонтикоподібні китиці на кінцях гілок. Частки чашечки яйцеподібно-ланцетоподібні, гоструваті, червонуваті, як і квітконіжки. Віночок 4–5 мм завдовжки, удвічі довший за чашечку, від третини до половини надрізаний на яйцеподібні, гоструваті частки, рожевий або білий. Коробочка еліптична. Цвіте в червні–серпні, насіння розсівається у травні–липні наступного року. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Карпатському БЗ, Карпатському НПП. Необхідний моніторинг популяцій, пошуки виду на Свидовці та в Мармароських Альпах. Оптимальним для збереження є режим абсолютної заповідності. Заборонено порушення умов існування та збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне, медоносне.
Джерело: Основні джерела інформації Флора УРСР, 1957; Červená kniha, 1999; Sanda, Claudia, Biţă-Nicolae, Barabaş, 2003.