Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

верба трав'яна
salix herbacea l.


Таксономічна належність: Родина Вербові — Salicaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-альпійський, поширений циркумполярно в Арктиці, диз’юнктивно в горах Європи, Сибіру, Гімалаях, Пн. Америці. В Україні — Карпати, в альпійському й субальпійському поясах. Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Популяції ізольовані, масиви Свидовець (г. Близниця), Чорногора (гг. Говерла, Шпиці, Ребра, Бребенескул, Мунчел, Піп Іван), Мармарош (г. Піп Іван), мають малі площі ( 10–300 м2), для них характерний високий ступінь фрагментації просторової структури.
Причини зміни чисельності: Випасання худоби, витоптування.
Умови місцезростання: Росте на гірських схилах і скелястих вершинах в альпійському та субальпійському поясах, на висоті 1750–2000 м н. р. м., здебільшого в місцях, де довго затримується сніг. Належить до едифікаторів високогірних ценозів, формує асоціацію Salicetum herbaceae. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефiт. Сланкий кущ 10–30 см заввишки, з підземними пагонами (столонами). Наземні гілки тонкі, голі, жовтувато-бурі або бурі. Листки зелені, круглясті або еліптичні, зарубчасто-зубчасті, 0,5–2 см завдовжки, на дуже коротких черешках. Приквіткові луски жовто-зелені, інколи волосисті. Квітки дрібні, зібрані в кінцеві сережки. Зав’язь гола, на короткій ніжці. Приймочки дволопатеві. Плід гола коробочка. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно проводити моніторинг стану популяцій. Заборонено порушення екотопів, випасання худоби, витоптування, знищення рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Ґрунтозахисне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Определит. высш. раст. Украины, 1987; ЧКУ, 1996; Малиновський, Крічфалушій, 2002.