Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

верба лапландська
salix lapponum l.


Таксономічна належність: Родина Вербові — Salicaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Реліктовий вид на пд. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Бореальний євросибірський вид. Поширений в Пн. Європі, в Зх. та Ср. Сибіру. В Україні — на Поліссі, де через Ковель–Луцьк–Рівне–НовоградВолинський–Овруч, на території Правобережного Полісся проходить суцільна межа поширення виду. Ізольовані місцезростання відмічені по всьому Лівобережному Поліссю та в Українських Карпатах неподалік г. Говерли (ур. Цибульки). Є давні вказівки про зростання виду біля Львова, Харкова, де, ймовірно, зникла. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, ?Хр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється окремими екземплярами або невеликими групами. Структура популяцій не досліджена.
Причини зміни чисельності: Осушення болотних масивів внаслідок меліорації.
Умови місцезростання: Мезотрофні, еумезотрофні, рідше евтрофні болота, що характеризуються кислою реакцією (рН 4–5). Зростає на відкритих або рідколісних осоково-сфагнових ділянках, угруповання яких відносяться до кл. ScheuchzerioCaricetea nigrae. Гігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Нанофанерофіт. Кущ, 0,5–1 м заввишки, з темно-червоними або каштановими голими гілками. Молоді гілочки пухнасті. Листки на коротких черешках, довгасті, довгастояйцеподібні або ланцетні, знизу, а іноді й зверху, вкриті густою білою повстиною, цілокраї або хвилясто-виїмчасті, іноді рідкодрібнозубчасті. Цвіте у квітні–травні, плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Поліському, Рівненському (всі ділянки) та Черемському ПЗ, Шацькому, «Прип’ять-Стохід», «Деснянсько-Старогутському », Карпатському НПП, в заказнику загальнодержавного значення «Нечимне» та на деяких інших природно-заповідних територіях. Заборонено знищення місць існування, порушення гідрологічного режиму.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Кормове, декоративне, ґрунтозахисне, торфоформуюче.
Джерело: Основні джерела інформації Андриенко, 1980; Балашев, Андриенко, Кузьмичев, Григора, 1982; Коніщук, 2003; Орлов, 2005; Фіторізно- маніття Українського Полісся та його охорона, 2006.