Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

чина ряба, чина венеціанська
lathyrus venetus (mill.) wohlf. (l. variegatus (ten.) gren. et godr., orobus variegatus ten., o. venetus mill.)


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Реліктовий вид на пн.-сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Європа, пд. Центральної та Сх. Європи, Мала Азія. В Україні трапляється у Правобережному, дуже рідко у Лівобережному Лісостепу. За останніми даними, поширення виду є значно обмеженіше, а більшість локалітетів була помилково наведена за гібридами L. vernus x L. venetus. Адм. регіони: Чц, Хм, Вн, Чк, Хр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції катастрофічно малочисельні, у багатьох локалітетах вид зник. Найчисленніші оселища відомі в Канівському ПЗ та на Придністров’ї у Чернівецькій обл.
Причини зміни чисельності: Вирубування лісів, випасання, неконтрольована рекреація, зривання на букети.
Умови місцезростання: Грабово-дубові, грабові та дубові ліси, іноді — у заростях термофільних чагарників (кл. Querco-Fagetea, Quercetea pubescentipetraeae, Rhamno-Prunetea). Мезофіт, сциофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–40 см заввишки. Кореневище розгалужене. Стебло прямостояче, гіллясте. Листки 6–12 см завдовжки, яйцеподібно-видовжені, листочків 4–8; загальна листкова вісь закінчується вістрячком. Квітки (2–6) блідопурпурові, з темнішим прапорцем, зібрані в гроно. Біб 3–4 см завдовжки, з дрібними бурими або червонуватими жилками, голий. Цвіте у травні–липні, плодоносить у червні– липні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Канівському ПЗ, НПП «Подільські Товтри». Необхідно забезпечити моніторинг популяцій, що збереглися, виділити в місцях виростання виду заповідні території там, де вони відсутні. Заборонено зміна умов виростання виду, проведення несанкціонованих лісогосподарських заходів (рубок).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Любченко, 1983; Флора УРСР, 1954.