Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

чина гладенька
lathyrus laevigatus (waldst. et kit.) fritsch


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Ендемік флори Європи, реліктовий вид на сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Переважно в горах Ср. Європи (Піренеї, Альпи, Апеніни, Балкани, Карпати). Ізольовані місцезнаходження відмічені на Великопольській низовині, на Пд.-зх. Сх.Європейської рівнини в Польщі, Литві, Білорусі та в Україні. В Україні — зрідка на Закарпатській низовині, в Українських Карпатах та на зх. Подільської височини, де по лінії міст Винники (Львівська обл.) — Бережани (Тернопільська обл.) — Сатанів (Хмельницька обл.) проходить сх. межа ареалу виду. Адм. регіони: Лв, Тр, Зк, Ів, Чц, Хм.
Чисельність та структура популяцій: Зростає поодиноко або невеликими групами до 20 особин.
Причини зміни чисельності: Вирубування лісів, слабке насіннєве розмноження.
Умови місцезростання: Свіжі, тінисті букові ліси союзу Fagion sylvaticae. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30– 60 см заввишки. Стебло прямостояче, при основі безлисте, гранчасте, розгалужене у верхній частині. Листки 12–20 см завдовжки, складаються з 3–6 пар ланцетних, еліптичних або видовжено-яйцеподібних листочків, злегка загострених на верхівці. Загальна вісь листка закінчується вістрям або зрідка невеликим листочком з вістрячком на верхівці. Прилистки широколанцетні, ланцетні або лінійно-ланцетні, 1–2,5 см завдовжки. Квітконоси гранчасто-борозенчасті, коротко опушені. Грона 6–12- квіткові. Квітки пониклі, чашечка трубчасто-дзвоникувата, гладенька з коротенькими зубцями. Віночок ясно-жовтий або оранжевий. Плід чорний біб 6–7 см завдовжки, з численними темнокоричневими насінинами. Цвіте в травні– липні, плодоносить в червні–липні. Плодоношення слабке і нерегулярне.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ, ПЗ «Медобори», НПП «Подільські Товтри». Необхідно створити заказники в кожному місцезнаходженні. Заборонено проведення суцільних рубок лісів у місцях зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Мельник, 2000; Флора УРСР, 1954.