Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

сочевиця східна
lens orientalis (boiss.) schmalh. (ervum orientale boiss.; lens culinaris medik. subsp. orientalis (boiss.) ponert; vicia orientalis (boiss.) beg. et diratz.)


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Диз’юнктивноареальний вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середземномор’я, Крим, Кавказ (Закавказзя), Зх. Азія. Для України наводиться лише одне місцезростання виду в Криму (окол. с. Колхозне Балаклавської районної ради м. Севастополя). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Відома одна малочисельна популяція, структура якої не досліджена.
Причини зміни чисельності: Антропогенний вплив: випасання худоби, витоптування.
Умови місцезростання: На сухих кам’янистих схилах в ялівцевих рідколіссях (союз Jasmino — Juniperion excelsae кл. Quercetea pubescentis — petraeae). Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Терофіт. Однорічна трав’яна рослина 10–20 см заввишки, з витким розгалуженим стеблом. Листки парнопірчасті, з 6–10 видовженолінійних або овальних листочків, пластинка листка закінчується вусиком. Квітки по 1–3 у пазушних гронах, квітконоси майже дорівнюють листкам. Віночок фіолетово-синій. Біб ромбічний, 7–11 см завдовжки, двонасінний. Цвіте у квітні–травні; плодоносить у червні– липні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Рекомендується створювати заказники у місцях зростання виду та контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов місцезростання, випалювання, рубки лісів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтотвірне, як генетичний матеріал для селекції (вид, споріднений з культурною сочевицею).
Джерело: Основні джерела інформації Лукс, Крюкова, Привалова, 1975; Опред. высших растений Крыма, 1972; ЧКУ, 1996.