Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

софора китникоподібна
sophora alopecuroides l. (vexibia alopecuroides (l.) jakovl., incl. vexibia alopecuroides (l.) jakovl. subsp. jaubertii (spach) jakovl.; sophora prodanii e.s. anderson)


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Балкани, Крим, Кавказ (Передкавказзя, Сх. і Пд. Закавказзя), пониззя Волги, Зх. Сибір, Мала та Ср. Азія. В Україні зростає у Гірському Криму (окол. с. Партизанське Сімферопольського р-ну та ур. Уч-Кош в окол. м. Ялти). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Відомо два місцезнаходження. Локальні популяції нечисельні з тенденцією до скорочення. Дуже рідко вид утворює суцільний покрив, частіше зростає окремими особинами або куртинами.
Причини зміни чисельності: Зменшення площ природних місцезростань внаслідок посилення антропогенного навантаження (вирубка чагарників, витоптування, забудова) та вузька стенотопність виду.
Умови місцезростання: Зростає на кам’янистих схилах, сонячних галявинах, узліссях дубових лісів, у чагарникових заростях. Угруповання кл. Quercetea pubescenti-petraeae, Rhamno-Prunetea, TrifolioGeranietea. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 50–80 (100) см заввишки, з розгалуженим, у верхній частині дуже облиствленим, дрібно опушеним стеблом та непарноперистими, волосистими листками. Квітки білі або кремові, зібрані на верхівці у густі, багатоквіткові китиці. Боби 50–70 мм завдовжки, чоткоподібні, циліндричні, довгозагострені, нерозкривні, притиснутоволосисті, направлені уверх. Насінин у бобі 3–7, жовто-коричневі. Цвіте у травні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідно забезпечити заповідний режим у місцях поширення виду, здійснювати контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, заготівля, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, отруйне.
Джерело: Основні джерела інформації Каталог редких, исчезающих..., 1975; ЧКУ, 1996.