Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

пташник крихітний (орнітопус крихітний)
ornithopus perpusillus l.


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Атлантично-європейський вид на сх. межі ареалу в обмеженому числі локалітетів, приурочених до зникаючого типу біотопів.
Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична й Ср. Європа, пд. Скандинавії. В Україні як компонент природної флори відомий лише з двох локалітетів на Розточчі. Як занесена рослина наводився для Дніпропетровська й Херсона, однак гербарні матеріали з цих локалітетів не відомі. Адм. регіони: Лв, ?Дн, ?Хс.
Чисельність та структура популяцій: Популяції займають малі площі, але в деяких локалітетах достатньо чисельні й повночленні. Насіннєва продуктивність висока й потенційна здатність до поновлення задовільна, проте здебільшого не може бути реалізована через інтенсивне руйнування і трансформацію біотопів.
Причини зміни чисельності: Руйнування екотопів унаслідок видобутку піску, створення локальних звалищ сміття у відпрацьованих кар’єрах, випалювання сухого травостою, прогін худоби, будівництво.
Умови місцезростання: Піщані біотопи флювіогляціального походження на присхилових і плакорних ділянках пагорбів. Іноді — на лісових галявинах та узліссях. Характерний компонент угруповань кл. Corineforetea canescentis, NardoCallunetea. Облігатний псамофіл, ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна, іноді дворічна, виразно опушена трав’яна рослина. Стебло висхідне або лежаче, 10–40 см завдовжки, розгалужене. Листки непарнопірчасті, до 10 см завдовжки, з 5–10 парами довгастих, загострених листочків. Квітки на пазушних квітконосах, зібрані по 3–5 у зонтикоподібні суцвіття. Приквітки пірчасті або трійчасті. Чашечка трубчаста, з овальними, утричі коротшими від її трубочки зубцями. Віночок білуватий; прапорець з червоними жилками, трохи довший від крил; човник жовтуватий. Біб 1–2 см завдовжки, прямий або зігнутий; члеників 3–7, еліптичних; носик короткий. Цвіте в травні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не охороняють. Можливе знаходження виду на території Яворівського НПП на ділянках, прилеглих до Яворівського військового полігону. Необхідним є пошук нових локалітетів виду в регіоні, вивчення динаміки його поновлення і забезпечення моніторингу популяцій. У разі відсутності спеціальних заходів щодо збереження виду він може зникнути в найближчі 15–20 років завдяки високій інтенсивності господарського освоєння регіону. Заборонено розробку піщаних кар’єрів, прогін худоби, знищення екотопів у результаті забудови чи створення сміттєзвалищ.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Рідко культивують як кормову рослину.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, кормове, медоносне.
Джерело: Основні джерела інформації Флора УРСР, 1956.