Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

зіновать пачоського, рокитничок пачоського
chamaecytisus paczoskii (v. krecz.) klásk. (cytisus paczoskii v. krecz).


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Східнокарпатсько-волино-подільський вид із іррадіацією в Молдову. В Україні зрідка трапляється в Прикарпатті, Розточчі-Опіллі, Волинській височині, Зх. Поділлі та пд. частині Правобережного Лісостепу; окреме місцезростання, вказане за літературними даними для окол. Саврані на березі р. Буг, потребує підтвердження. Адм. регіони: Рв, Лв, Ів, Чц, Тр, Хм, Од.
Чисельність та структура: Популяції локальні, представлені нечисленними куртинами. Ступінь природного поновлення невідомий.
Причини зміни чисельності: Слабка конкурентна здатність виду, рубки лісу, заліснення, знищення місць зростання, переважно при видобуванні вапняку.
Умови місцезростання: Вапнякові відслонення, галявини листяних та мішаних лісів, серед чагарників, у складі лісових та дуже рідко наскельно-степових, частково затінених лісовою рослинністю угрупованнях; в асоціаціях Festuco valesiacaeCaricetum humilis союзу Festucion valesiacae та в угрупованнях союзу Seslerio-Festucion glaucae (кл. Festuco-Brometea). Мезоксерофіт, кальцефіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Нанофанерофіт. Кущ 30–60 см заввишки. Пагони розпростерті, дугоподібно підняті, густо опушені. Листки трійчасті, листочки еліптичні, зісподу густо опушені. Квітки жовті, по 2–4, у колосоподібному суцвітті, розвиваються раніше за листки. Плід лінійний, густо повстисто-волосистий біб. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням. Рослина при сушінні чорніє.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється у ПЗ «Медобори», НПП «Подільські Товтри», в комплексних пам’ятках природи «Жулицька Гора», «Гора Сторожиха», «Гора Висока», «Підлиська Гора» (Львівська обл.), пам’ятках природи загальнодержавного значення «Касова Гора» та «Урочище Масьок» (Івано-Франківська обл.), заповідному урочищі «ХрещатикоЗвинячинське» (Чернівецька обл.). Заборонено порушення місць зростання, заліснення ділянок.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, медоносне.
Джерело: Основні джерела інформації Заверуха, 1985; Кагало, Любінська, Скібіцька, 2003; Флора УРСР, 1954; ЧКУ, 1996.