Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

дрік малонасінний
genista oligosperma (andrae) simonk.


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Зниклий в природі.
Наукове значення: Сх.-карпатський ендемік в ізольованих локалітетах.
Ареал виду та його поширення в Україні: Ср. Європа (Карпати). В Україні був відомий зі скельних відслонень хребта Мармароські Альпи (г. Піп Іван та г. Берлібашка). Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій: Невідома. В українських гербаріях матеріали щодо цього виду відсутні. В останні майже 100 років його не збирали.
Причини зміни чисельності: Не досліджувалися. Можливо, популяції є малочисельними й розташовані в мало доступних місцях, тому не привертають увагу дослідників.
Умови місцезростання: Скельні силікатні відслонення в субальпійському, альпійському, рідше у верхній частині лісового поясів. Угруповання порядку Seslerietalia albicantis. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Багаторічний напівкущик з полеглими стеблами, квітконосні гілки коротко прямостоячі, на 2–2,5 см піднесені, невиразнокутасто-валькуваті, вгорі опушені, розгалужені, 20–25 см завдовжки. Листочки видовжені або еліптичні, невиразно трижилкові, майже голі, по краю довговолосисті. Прилистки шилоподібні, зберігаються тривалий час. Квітки в китицеподібних суцвіттях на кінцях гілочок, приквіткові листки майже рівної довжини з квітами, голі; прапорець і човник рівної довжини. Чашечки з трикутними шилоподібно загостреними трижилковими зубцями, трубка чашечки дорівнює зубцям. Зав’язі й боби голі, достиглі — ерпоподібно зігнуті, загострені, стиснуті, з 5–10 насінинами. Насіння гладке, буре, блискуче, сочевицеподібно стиснуте. Цвіте у липні– серпні, плодоносить у серпні–вересні. Поновлюється насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Спеціальні заходи не здійснювалися. Формально локалітети знаходяться на території Карпатського БЗ. Необхідно організувати спеціальні пошуки виду в природних оселищах, дослідження стану, структури популяцій, біоекологічних властивостей виду та моніторинг за його локалітетами, заборонити несанкціоноване збирання й гербаризацію, порушення умов зроростання. У випадку відсутності виду доцільна його репатріація.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, кормове.
Джерело: Основні джерела інформації Флора Европейской части СССР, 1987.