Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

астраканта арнакантова
astracantha arnacantha (m.bieb.) podlech (astragalus arnacantha m.bieb., tragacantha arnacantha (m.bieb.) steven)


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Кримсько-новоросiйський ендемік. За даними «Flora Europaeа», трапляється також у сх. Болгарії. В Україні — Гірський Крим: на пд.-зх. зрідка (Балаклава, Резервне, МангупКале), та пд.-сх. — звичайно (від г. Демерджи до м. Феодосії), та у передгір´ях (м. Старий Крим, г. Ак-Кая). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Локальні популяції багаточисельні, але в них переважають генеративні особини. У пд.-зх. Криму популяції розріджені, у сх. частині часто утворюють суцільні зарості площею до кількох сотень квадратних метрів. На заповідних територіях чисельність і структура популяцій стабільна. На ділянках, що зазнають значного антропогенного вливу, чисельність зменшується, насіннєве поновлення погіршується.
Причини зміни чисельності: Чисельність деяких локальних популяцій зменшується через посилення рекреаційного навантаження, випасу та знищення місцевиростань унаслідок господарського освоєння територій, забудови.
Умови місцезростання: Росте на кам’янистих, глинистих і мергелистих еродованих схилах, на змитих ґрунтах. Зрідка формує трагакантові степи, що утворюються на місці петрофітних варіантів типчаковоковилових степів унаслідок водної ерозії, особливо в результаті надмірного випасу, угруповання кл. Onosmato polyphyllae-Ptilostemonetea та Festuco-Brometea. Петрофіт, еуксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Густогіллястий колючий кущ або кущик, 30–50 см заввишки, з короткими, товстими гілками. Листки пірчасті, колючезагострені, сіро- або білоопушені. Квітки сидячі, по 2 у пазусі листа, скупчені в довгасте або головчасте суцвіття. Віночок білий або рожевий, з рожевими жилками. Боби 2 см завдовжки, однонасінні. Цвіте в червні–серпні, плодоносить у липні– вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку, Червоного списку МСОП. Охороняється на території Карадазького ПЗ, заказника «Байдарський», пам’яток природи «Демерджі», «Ак-Кая», «Мангуп-Кале», заповiдного урочища «Мис Алчак». Необхідно регулювати рівень пасовищного й рекреаційного навантаження, контролювати стан популяцій. Доцільно культивувати в ботанічних садах. Заборонено терасування схилів, забудову, порушення умов зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, декоративне, камеденосне.
Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1960; Голубев, 1988; Голубев, Ена, Сазонов, 1999; Дидух, Шеляг-Сосонко, 1982; Ена, 2003; Корже- невский, Багрикова, Рыфф, Бондарева, 2004; Корже- невский, Рыфф, 2002; Флора СССР, 1946.