Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

астрагал крейдолюбний
astragalus cretophilus klokov (a. cornutus auct. non pall.)


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Ендемічний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. частина Лісостепу й Степу, в бас. річок Дон і Сіверський Донець. В Україні: басейн Сіверського Дінця та його притоків у Луганській та Харківській обл. Адм. регіон: Лг.
Чисельність та структура популяцій: Більшість популяції характеризуються практичною відсутністю ювенільних особин, щільність інших різновікових особин складає у середньому 0,6±0,2 на м2. Популяція у с. Баранниківка Біловодського району Луганської обл. має щільність 1,2 особини на м2, у м. Біловодськ — 3,7 особини на м2.
Причини зміни чисельності: Природно-історична рідкісність, лісорозведення на крейдяних схилах, видобування крейди, випасання худоби.
Умови місцезростання: Крейдяні та вапнякові відшарування, обриви, рідше піски, заходить на солонці. Ксерофіт. Кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Напівкущ до 100 см заввишки. Стовбурці вкриті буровато-коричневою потрісканою корою; річні пагони 15–50 см завдовжки з сріблясто-білою тонкою корою. Листки з 5–7 парами широкоеліптичних або лінійнодовгастих, опушених листочків. Квітки в головчастих китицях. Віночок червонувато-фіолетовий. Біб довгастий (13– 20 мм), шорсткий, з циліндричним носиком. Цвіте у червні–серпні. Плодоносить у липні– вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у відділенні «Стрільцівський степ» Луганського ПЗ. Необхідно виявляти нові та організувати контроль й охорону вже відомих популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання, заліснення схилів, надмірний випас худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, кормове, медоносне.
Джерело: Основні джерела інформації Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Дубовик, Крицкая, 1977; Каталог раритетного біорізноманіття..., 2002; Клоков, 1961; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кондратюк, Бурда, Чуприна, Хомяков, 1988; Крицька, 1974; Остапко, 2001, 2005; Оста