Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

астрагал крайни
astragalus krajinae domin (a. australis (l.) lam. subsp. krajinae (domin) dostál)


Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Ендемік, що має диз’юнктивний ареал.
Ареал виду та його поширення в Україні: Східнокарпатський вид, поширений у високогір’ї на території Румунії та України. В Україні: Свидовець (гг. Драгобрат, Близниця) та Мармарош (г. Нєнєска). Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій: Характерні невеликі розміри популяцій, але повночленні вікові спектри, з ювенільними та імматурними рослинами. Чисельність — переважно 3–5 рослин на 1 м2.
Причини зміни чисельності: Обмеженість відповідних субстратів, господарська діяльність людини.
Умови місцезростання: Субальпійський пояс на висоті близько 1800 м н. р. м., на схилах пд. експозиції, переважно на слабко задернованих ділянках, відшаруваннях та осипищах, в асоціаціях Saxifrago-Festucetum versicoloris та ThymoFestucetum amethystinae (кл. Elyno-Seslerietea). Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Безрозетковий стрижнекореневий напівкущик. Каудекс дуже розгалужений, його численні гілки здерев’янілі, напівзанурені у ґрунт, без укорінення. Надземні пагони 15–30 см заввишки, висхідні, улиснені більш чи менш рівномірно. Листки непарнопірчасто-складні, з 9–13 видовжено-еліптичними листочками 10–12 х 5–7 мм, з короткозагостреною верхівкою. Суцвіття верхівкові волотеподібні. Квітки з жовтувато-білою оцвітиною (верхівка човника темнофіолетова). Плід — біб. Цвіте у червні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмноження виключно насінневе.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно встановити моніторинг за усіма популяціями. Заборонено збирання рослин та порушення умов місцезростань.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Зиман, 1997; Карпатські сторінки «Червоної книги України», 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.