Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

кендир венеційський (к. сарматський, к. кримський, к. русанова)
trachomitum venetum (l.) woodson s.l. (incl. t. venetum subsp. russanovii (pobed.) yena et moysienko = t. russanovii (pobed.) pobed., t. venetum subsp. sarmatiense (woodson) avetisjan = t. sarmatiense woodson, t. venetum subsp. tauricum (pobed.) greuter e


Таксономічна належність: Родина Барвінкові — Apocynaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Рідкісний диз’юнктивно ареальний вид, в Україні — три підвиди.
Ареал виду та його поширення в Україні: К. сарматський: приморські регіони України, Болгарії, Туреччини, Росії та Закавказзя; к. кримський та к. Русанова — локальні ендеміки. В Україні — к. сарматський: узбережжя Чорного та Азовського морів. Адм. регіони: Од, Мк, Хс, Дц, Кр. К. кримський: мис Іллі та бухта Тиха. Адм. регіон: Кр. К. Русанова: о-в Джарилгач. Адм. регіон: Хс.
Чисельність та структура популяцій: Трапляються дуже рідко. Популяції лінійного типу, з окремих густих куртин. К. кримський формує зарості близько 1 км з 20–30 раметів (приблизно 1000 пагонів).
Причини зміни чисельності: Низька здатність до насіннєвого розмноження, морська абразія, рекреація і забудова.
Умови місцезростання: Середньозаплавні рівнинні ділянки у гирлах річок, балок, морські пляжі з гальки і піску, глинисті береги. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. К. сарматський: багаторічна кореневищна трав’яна рослина 0,5–1,2 м заввишки. Листки супротивні, темно-зелені, вузькояйцеподібні до ланцетних, із закругленою основою і гострокінцевою верхівкою. Суцвіття верхівкова волоть. Віночок рожево-бузковий, дзвоникуватий, з 5 долями. Чашечка зрослолисточкова, п’ятироздільна. Плід лінійна листянка. Цвіте в липні–серпні; плодоносить у вересні. Розмножується насінням та кореневищем. К. кримський відрізняється світло-зеленими листками, вузько еліптичними, з клиноподібною основою і гострокінцевою верхівкою. К. Русанова має темнозелені, з червонуватим відтінком, яйцеподібні, з заокругленою основою та тупою верхівкою, листки.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: К. сарматський охороняється в Дунайському та Чорноморському БЗ, в заказнику «Новий Світ»; к. Русанова — у заказнику «Джарилгацький». К. кримський внесений до Європейського червоного списку, не охороняється, тому слід організувати заказник на мисі Іллі та в бухті Тихій. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, забудова.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Є відомості про спроби культивування.
Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Биоразнообразие Джарылгача, 2000; Бойко, По- дгайній, 2002; Дубына, Шеляг-Сосонко, Ена Ан. В., 2001; Ена Ан. В., Свирин, 2008; Ена Ан. В., Терещенко, 1997; 1989; Yena, Moysienko, 2007.