Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

чихавка тонколиста (деревій шура )
ptarmica tenuifolia (schur) schur (achillea oxyloba (dc.) sch.bip. subsp. schurii (sch.bip.) heimerl, a. schurii sch.bip.)


Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Compositae).
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Ендемічний вид з диз’юнктивним ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-сх.-карпатський ендемік, поширений у високогір’ї Карпат на території Румунії та України. В Україні — у Карпатах: на Свидівці (гг. Близниця, Флантус), Чорногорі (гг. Петрос, Піп Іван Чорногорський), Мармароші (гг. Піп Іван Мармароський) та Чивчині (г. Мокринів Камінь). Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Для більшості популяцій характерні неповночленні вікові спектри, без ювенільних та імматурних рослин, проте в ур. Флантус на Свидівці віковий спектр популяції повночленний. Щільність у більшості популяцій 5–10 парціальних кущів на 1 м2, на Флантусі — загальна чисельність близько 350 кущів.
Причини зміни чисельності: Обмеженість відповідних субстратів, випасання худоби та інші прояви господарської діяльності людини.
Умови місцезростання: Субальпійський та альпійський пояси на висоті 1800–2000 м н. р. м., на схилах різної експозиції, переважно на слабко задернованих ділянках, у тому числі на відшаруваннях та осипищах, в угрупованнях асоціацій Achilleo (schurii)-Dryadetum, Saxifragetum luteoviridis, Thymo- Festucetum amethystinae. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з інтенсивно галузистими, довгими, тонкими, переважно горизонтальними кореневищами, мичкуватою кореневою системою та висхідними безрозетковими надземними пагонами 5–20 см заввишки. Нижні стеблові листки лускоподібні, лінійні, 8-10 мм завдовжки. Стеблові листки сидячі, в обрисі еліптичні, з двічі пірчасторозсіченими пластинками й лінійними чи вузьколінійними кінцевими частками 6–8 мм завдовжки. Кошики верхівкові поодинокі, 15–20 мм у діаметрі, з буро-коричневими листочками обгортки й білою оцвітиною. Цвіте у липні–серпні, плодоносить у серпні–вересні. Розмноження переважно вегетативне, рідше насіннєве.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно встановити режим заповідності на Чивчині та моніторинг за усіма популяціями. Заборонено надмірне випасання, організацію місць рекреації.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Біорізноманіття Карпатського біосферного запо- відника, 1997; Карпатські сторінки «Червоної кни- ги України», 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Pawlowski, W