Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

соссюрея різноколірна
saussurea discolor (willd.) dc. (serratula discolor willd.)


Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Compositae).
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Рідкісний диз’юнктивно поширений вид на сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середньоєвропейський високогірний вид, ізольовані ексклави лише в Альпах і Карпатах. Єдина популяція в Українських Карпатах розташована на вершині г. Великий Камінь (1400– 1470 м н. р. м.) на хребті Чорний Діл у Чивчинах. Адм. регіон: Чц.
Чисельність та структура популяцій: Близько 2 тис. дорослих особин. Популяція нормальна повночленна; має різноманітну внутрішньопопуляційну структуру за ознаками просторового розподілу й життєвості особин. Життєздатність залишається високою, незважаючи на тенденцією до зменшення чисельності.
Причини зміни чисельності: Зменшення чисельності периферійної частини популяції пов’язане з процесами заліснення, які прогресують протягом останнього десятиліття в умовах зменшення інтенсивності господарської діяльності як на г. Великий Камінь, так і на хребті Чорний Діл. Центральна частина популяції частково порушується внаслідок викопування рослин населенням.
Умови місцезростання: На щебенистому ґрунті, осипищах вапнякових скель на стрімкому теплому й сухому схилі пд. експозиції (асоціація Festucetum saxatilis). Угруповання має у своєму складі багато рідкісних й ендемічних видів. Вид трапляється на добре освітлених ділянках. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–60 см заввишки. Кореневище темнокоричневе. Стебло павутинисто опушене. Листки зверху яскраво-зелені, знизу білі від повстистого опушення. Прикореневі листки з довгими черешками, яйцеподібно-серцеподібні, зубчасті, стеблові — короткочерешкові або сидячі. Кошики у щиткоподібному суцвітті на верхівці стебла й часто на бічних гілочках у пазухах верхніх і середніх стеблових листків. Квітки ясно-фіолетові або темно-рожеві. Пиляки темно-блакитні. Сім’янки 4–5 мм завдовжки. Внутрішні волоски чубка в 1,5–2 рази довші за зовнішні. Цвіте у липні–серпні, плодоносить у вересні–жовтні. Розмножується насінням та поділом кореневища.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Популяція розташована на території заказника загальнодержавного значення «Чорний Діл» (Чернівецька обл.). Необхідно регулювати процеси заростання лісом і чагарниками вершини г. Великий Камінь і проводити моніторинг популяції. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, ґрунтозахисне, ґрунтотвірне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.