Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

скереда жакена
crepis jacquinii tausch


Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Compositae).
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Центральноєвропейський вид з диз’юнктивним ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Гірські системи Центральної Європи — Альпи і Карпати. В Україні відомий з одного місцезнаходження у Чивчинських горах (г. Великий Камінь на хребті Чорний Діл). Адм. регіон: Чц.
Чисельність та структура популяцій: Єдина популяція займає площу близько 0,5 га і налічує понад 200 генеративних особин. Структура популяції не досліджена.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується факторами природного характеру і відсутністю екотопів відповідного типу.
Умови місцезростання: Верхня частина лісового поясу — 1400– 1445 м н. р. м. Росте у тріщинах затінених вапнякових скель, на полицях, де накопичується ґрунт, щебенистий рухляк. Приурочений до схилів пд., пд.-сх. та пд.-зх. експозицій. Є компонентом флористичного складу угруповань порядку Seslerietalia albicantis. Облігатний кальцефіл, мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 5–30 см заввишки з коротким чорним кореневищем. Стебло прямостояче, у верхній частині розгалужене. Листки списоподібні, голі або зверху розсіяно опушені. Прикореневі листки зібрані в розетки, цілокраї або зубчастогородчасті, звужуються в черешок; верхні — пірчастороздільні і пірчасторозсічені, з лінійноланцетними долями. Кошики діаметром до 2 см, обгортка дворядна, складена з лінійних приквіток з плівчастою облямівкою, внутрішні за довжиною вдвічі перевищують зовнішні. Квітки язичкові, світло-жовті. Плід сім’янка з брудно-білим чубком. Цвіте у червні–серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Чорний Діл» (Чернівецька обл.). Необхідно контролювати стан популяції. Заборонено збирання та гербаризацію рослин, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей наемає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне.
Джерело: Основні джерела інформації Сенников, 1996; Чорней, Буджак, Загульський та ін., 1999; Randuska, Krizo, 1986.