Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

серпій донський (клязея донська )
klasea tanaitica (p.smirn.) j.holub (k. radiata (waldst. et kit.) á.löve et d.löve subsp. tanaitica (p.smirn.) l.martins; serratula tanaitica p.smirn.)


Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Сompositae).
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Донський ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Басейн Сіверського Дінця, Нижній Дон (Волгоградська обл.). В Україні — на крайньому сході в басейні р. Комишної. Адм. регіон: Лг.
Чисельність та структура популяцій: Відомо три популяції, чисельність незначна, структура популяцій не досліджена.
Причини зміни чисельності: Природно-історична рідкісність та надмірне випасання худоби.
Умови місцезростання: Сухі крейдяні відшарування та задерновані схили. На межі угруповань кл. FestucoBrometea та Helianthemo-Thymetea. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з коротким кореневищем, від якого підіймаються 1–2 прямостоячі, не розгалужені, голі або майже голі стебла, 40–100 см заввишки. Листки нижні довгочерешкові, верхні короткочерешкові, від глибокопірчастороздільних до пірчасторозсічених, по краю дрібно-пилчасто-щетинисті, на поверхні голі. Кошики поодинокі, 25– 30 мм завдовжки. Листочки обгортки тонко загострені, без помітного вістря на кінці. Квітки рожево-пурпурові. Сім’янки з рудуватим чубком. Цвіте у травні–липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно (кореневищем).
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється у відділенні «Стрільцівский степ» Луганського ПЗ, ботанічному заказнику місцевого значення «Cтрільцівка». Необхідно виявити всі місцезнаходження та створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено порушення умов місцезростань виду, надмірне випасання худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Рідкісні й зникаючі рослини Луган- ської області, 2003; Флора УРСР, 1965; ЧКУ, 1996; Martins, 2006.