Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

лагозерис пурпуровий
lagoseris purpurea (willd.) boiss. (incl. l. callicephala juz., l. robusta czer.; crepis purpurea (willd.) m.bieb.)


Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Compositae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемічний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Крим. У горах та передгір’ях. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Локальні популяції незначні за розмірами, нечисельні. У межах локалітетів зростає невеликими групками. В оптимальних умовах щільність значна.
Причини зміни чисельності: Стенотопність і слабка конкурентна здатність виду.
Умови місцезростання: Кам’янисті відшарування карбонатного типу (крейда, мергель, вапняки), обриви, осипи. Ценофоб. Угруповання належать до порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт. Карбонатофіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10–50 см заввишки. Каудекс потовщений, здерев’янілий, у верхній частині розгалужений. Стебла до 2 мм у діаметрі, прямостоячі, вилчасто розгалужені, безлисті. Листки до 10 см завдовжки та 1,5 см завширшки, у прикореневій розетці, оберненоланцетні, глибокопірчасторозсічені, сіруваті, опушені. Кошики (один або кілька) 1,5–2 см у діаметрі. Квітки пурпурові або рожеві. Сім’янки з 10 реберцями і чубком. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку (як два види: L. purpurea та L. callicephala) та Червоного списку МСОП (L. purpurea). Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ, заказнику загальнодержавного значення «Куболач» і на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Ак-Кая». Необхідно закартувати місцезростання, контролювати стан популяцій. Заборонено знищення місць існування, заліснення схилів, розробку кар’єрів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Каталог редких, исчезающих и уничтожаемых рас- тений флоры Крыма, рекомендуемых для запо- ведной охраны, 1975; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дидух, 1980.