Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

волошка сарандінакі
centaurea sarandinakiae n.b.illar. (c. transcaucasica auct. non grossh.)


Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Compositae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемічний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Кримсько-новоросійський ендемік. Зустрічається у Передкавказзі в районі м. Новоросійськ. В Україні зростає на сх. Пд. берега Криму від с. Привітне до смт. Коктебель (переважно на масиві Кара-Даг), а також в окол. м. Старий Крим (г. Агармиш). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Структура популяцій невідома. Чисельність окремих популяцій незначна, особини трапляються переважно поодинці. Найчисельнішою є карадазька локальна популяція.
Причини зміни чисельності: Зривання на букети. Руйнування місцезростань під час зсувів і внаслідок господарського освоєння територій, забудови.
Умови місцезростання: На кам’янистих і глинистих схилах, осипищах. Входить до складу рослинних угруповань кл. Thlaspietea rotundifolii і Onosmo polyphyllae-Ptilostemonetea, але ценозоутворюючего значення не має. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–50(120) см заввишки із здерев’янілим, міцним стрижневим коренем і декількома (5–6) дуже розгалуженими від середини до верхівки стеблами. Нижні листки двічі пірчасторозсічені, верхні — цілісні, лінійно-ланцетні. Стебла і листки негусто павутинисто опушені. Кошики до 2–2,5 см у діаметрі, поодинокі на кінцях стебел і численних гілок. Листочки обгортки шкірясті, бліді, прикриті жовтуватими блискучими придатками. Квітки ясно-пурпурові. Сім’янки з чубком, довгасті, чорні з білими реберцями. Цвіте у червні–серпні. Плодоносить у липні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється на території Карадазького ПЗ і ботанічного заказника загальнодержавного значення «Новий Світ». Необхідно контролювати стан популяцій та дотримання заповiдного режиму територій ПЗФ. Рекомендується культивувати у ботанічних садах пд. України. Заборонено зривання на букети, забудову територій та руйнування місць зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, медоносне, протиерозійне, селекційне.
Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1969; Голубев, 1996; Флора европейской части СССР, 1994; Флора УРСР, 1965; ЧКУ, 1996.