Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

торнабеа щитоподібна, анаптіхія переплутана
tornabea scutellifera (with.) j.r. laundon (=anaptychia intricata (duf.) massal., tornabenia atlantica (ach.) kurok.)


Таксономічна належність: Родина Фісцієві — Physciaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий середземноморський вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середземноморські р-ни Європи, Кавказ, Зх. і Середня Азія, Китай, Пд. та Зх. Африка (о. Мадейра, Канарські о-ви). Гірський Крим, пд. берег Криму. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Утворює великі групи, трапляється (рідше) поодинці.
Причини зміни чисельності: Терасування схилів, вирубування лісів, забруднення повітря.
Умови місцезростання: В горах та вздовж морського узбережжя; на гілках чагарників і дерев (дуб пухнастий, ялівець високий, дерен справжній), безвапнякових скелях.
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань (7–15 см завдовжки) кущиста, подушкоподібна, брудно-сіра. Гілочки слані 1–2 мм завширшки, густо розгалужені, переплутані. Апотеції (діаметр 1–3 мм) численні, з голим чорним плескатим диском; зовнішня обгортка апотеціїв (рецептакул) має колючки, а не фібрили. Розмножується вегетативно (фрагментами слані) та статевим шляхом (двоклітинними темними спорами).
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карадазькому, Кримському та «Мис Мартьян» ПЗ, у заказнику «Новий Світ». Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження природних угруповань у приморській зоні.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Томин, 1937; Баpхалов, 1969; Poelt, 1969; Красная книга СССР, 1984; Копачевская, 1986; ЧКУ 1996.