Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

краєкучник верхівковий
cheilanthes acrosticha (balb.) tod. (c. pteridioides auct. non (reichard) c.chr., c. fragrans auct. non (l.f.) sw., pteris acrosticha balb.)


Таксономічна належність: Родина Синоптерисові — Sinopteridaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: В горах Кавказу, Середній Азії і Малої Азії. Є відомості про знаходження виду в Іранському нагір’ї. В Україні відомий з одного місцезнаходження на пд.-зх. схилі г. Аю-Даг. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: За спостереженнями А.В. Сазонова чисельність дернин з 1984 по 1996 г. знизилася на третину, і до теперішнього часу вдалося знайти тільки шість дернин.
Причини зміни чисельності: Глобальне потеплення клімату, несприятливі умови в період спороношення (тривала засуха у весняно-літній період).
Умови місцезростання: Стенотоп з вузькою екологічною амплітудою, особливо за вологістю клімату. Росте в затінених тріщинах і серед глиб габбродіабазів. Приурочений до синтаксонів кл. Asplenietea trichomanis. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Вічнозелений багаторічник з повзучим кореневищем, покритий чорнобурими плівками. Листки (вайї) короткі, матово-шкірясті, зверху голі, знизу іноді із залозками, довгасто-овальне, тричі пірчасторозсічені з поглибленими жилками, кінці яких відразу переходять в булавоподібне потовщення. Черешки блискучі, бурі, рідше чорні, тонкі, покриті плівками. Соруси на закінченнях жилок. Спори бліді, бородавчасті. Спороносить з квітня по липень. Розмножується спорами та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Істотних заходів з охорони виду не робилося, в ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Аю-Даг» велися моніторингові спостереження. Необхідно провести його інтродукцію, розмноження та подальшу репатріацію. Заборонено збирання, гербаризацію рослин, зміну умов зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Лікарське, декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Сазонов, 1997; Флора Европейской части СССР, 1974.